play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

  • cover play_arrow

    Nowy Ład. Problemy z realizacją inwestycji Andrzej Zazgórnik

Wiadomości

Rok inwestycji w Zagłębiowskim Centrum Onkologii w Dąbrowie Górniczej

today11 sierpnia 2021

Background

Ostatnie kilkanaście miesięcy to czas, w którym Zagłębiowskie Centrum Onkologii w Dąbrowie Górniczej skupiało większość swoich sił na walce z pandemią COVID-19. Ze względów bezpieczeństwa ograniczano przyjęcia na wielu oddziałach. Chwilowy brak pacjentów wykorzystano na przeprowadzenie wielu potrzebnych remontów i inwestycji, które w innych warunkach nie byłyby możliwe. Tylko w ciągu roku, w Zagłębiowskim Centrum Onkologii kompleksowo wyremontowano i doposażono Oddział Udarowy, Ginekologiczno-Położniczy, Rehabilitacji i Diabetologii. Odświeżono także m.in.: SOR, Oddział Psychiatrii, Oddział Chorób Wewnętrznych i Poradnie Specjalistyczne.

Zmiany w ZCO podczas pandemii

Wstrzymanie planowych przyjęć na oddziały w szpitalach w całej Polsce podyktowane było względami bezpieczeństwa w związku z walką z pandemią COVID-19 – także w Zagłębiowskim Centrum Onkologii w Dąbrowie Górniczej. Mniejsza liczba pacjentów pozwoliła jednak na przeprowadzenie koniecznych modernizacji, które przed pandemią byłyby mocno utrudnione. Odnowiono, wyremontowano oraz doposażono w sprzęt medyczny łącznie 7 oddziałów, poradnie oraz wiele innych pomieszczeń za kwotę ponad sześć milionów złotych. Inwestycje nie byłyby możliwe do zrealizowania gdyby nie wsparcie finansowe Gminy Dąbrowa Górnicza, która współfinansowała modernizacje i remonty w ok. 80%.

Dobrze wykorzystany czas

Po pierwszej fali pandemii uruchomiono Oddział Udarowy, którego koszt modernizacji wyniósł 635 tys. zł. Poza gruntownym remontem pomieszczeń, zakupiono m.in.: nowe łóżka specjalistyczne, materace przeciwodleżynowe, monitory i pompy infuzyjne. W oddziale powstał także nowy punkt pielęgniarski, przestrzeń do badań oraz kompleksowo wyposażona sala rehabilitacyjna. Obecnie opiekę nad pacjentami na Oddziale Udarowym sprawuje wykwalifikowany zespół 7 lekarzy specjalistów, 4 rehabilitantów, pielęgniarki, logopeda oraz psycholog. Modernizacji doczekała się sala rehabilitacji także dla pacjentów z innych oddziałów. Dzięki temu będą mogli oni wracać do sprawności w komfortowych warunkach, wykorzystując nowoczesny sprzęt rehabilitacyjny i pracując z najlepszymi fizjoterapeutami dąbrowskiego szpitala.

– Mamy nadzieję, że najgorsze miesiące walki z pandemią są już za nami. Wiązało się to z wieloma trudnymi decyzjami, np. wstrzymaniem przyjęć na oddziały, które było konieczne z punktu widzenia bezpieczeństwa pacjentów. Udało nam się jednak przeprowadzić wiele ważnych inwestycji, które przy standardowym obłożeniu praktycznie nie byłyby możliwe. Dzięki temu, dziś nasi pacjenci mogą korzystać z wyremontowanych, nowoczesnych i komfortowych oddziałów – mówi dr n. med. Tomasz Szczepanik, p.o. dyrektora Zagłębiowskiego Centrum Onkologii.

Nowa Pediatria oraz wielka zmiana na Porodówce

Przez ostatnie miesiące w ZCO wyremontowano także Oddział Pediatryczno-Alergologiczny aby najmłodsi pacjenci mogli być leczeni w nowoczesnych, przyjaznych i kolorowych salach z klimatyzacją. Cały oddział z kolei zyskał m.in.: monitoring, nowe meble, sprzęt medyczny czy doprowadzenie specjalistycznych gazów medycznych wykorzystywanych do znieczulenia. Co więcej, sale dla dzieci zostały wyposażone w specjalną śluzę do dezynfekcji.

W 2020 roku odświeżono także blok porodowy wraz z salą porodową, choć to nie jedyne nowości w Oddziale Ginekologiczno-Położniczym Zagłębiowskiego Centrum Onkologii.

– Największa przemiana Oddziału nastąpiła w strukturze organizacyjnej. Postawiliśmy na prostą zasadę. Nasza kadra ma wspierać ciężarną, być dla niej oparciem, partnerem, przyjacielem, służyć wiedzą i radą, ale niekoniecznie narzucać określone rozwiązania, oczywiście z wyjątkiem pewnych sytuacji. Komfort naszych pacjentek jest dla nas priorytetem, a my robimy wszystko, by spełniać ich oczekiwania – mówi Agnieszka Kocot, Zastępca Dyrektora ds. Pielęgniarstwa, Kontraktowania i Spraw Organizacyjno-Administracyjnych.

Modernizacja SOR oraz wsparcie pacjentów z COVID-19

Wśród wielu kluczowych remontów, modernizacji poddany został także Szpitalny Oddział Ratunkowy. Nie tylko wyodrębniono część zakaźną dla osób z podejrzeniem lub zakażonych COVID-19, ale również polepszono ogólne warunki pobytu. Wymieniono sanitariaty, drzwi, zamontowano nowe tablice informacyjne i szyld, a także pomalowano korytarze. Wszystko z myślą o komforcie i bezpieczeństwie pacjentów. Remontom i odświeżeniu poddano także Oddział Wewnętrzny, wejście główne do Szpitala i salę konferencyjną. W związku z pandemią COVID-19 na terenie ZCO powstał także tzw. szpital kontenerowy z izolatkami oraz specjalne śluzy, które ze względów bezpieczeństwa ułatwiają odizolowanie osób z podejrzeniem COVID-19.

Kolejne inwestycje na horyzoncie

W ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy w Zagłębiowskim Centrum Onkologii odświeżono wiele innych oddziałów: Chorób Wewnętrznych, Psychiatrii, Chirurgii Urazowej, Chirurgii Onkologicznej, OIOM, Zakład i Oddział Rehabilitacji czy poradnie przyszpitalne. Miejsca te przeszły kompleksowe renowacje obejmujące m.in.: montaż klimatyzacji, malowanie, położenie wykładzin, zakup mebli i wyposażenia, wykonanie nowych sanitariatów i łazienek oraz wiele innych czynności wpływających na komfort pacjentów.

Łączna wartość wszystkich remontów przeprowadzonych przez ostatni rok w Zagłębiowskim Centrum Onkologii przekracza kwotę sześciu milionów złotych. Dyrektor ZCO, dr n. med. Tomasz Szczepanik, zapowiada jednak, że to nie koniec inwestycji. W planach jest dalszy remont SOR, pracowni Brachyterapii, Oddziału Psychiatrii, Chorób Wewnętrznych czy Chirurgii Onkologicznej. Wszystko z myślą o komforcie pacjentów, których zdrowie i bezpieczeństwo są najważniejsze.

Autor: Redakcja Radia Piekary


0%
Skip to content