play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

  • cover play_arrow

    Nowy Ład. Problemy z realizacją inwestycji Andrzej Zazgórnik

Śląsk

Rolnicy się spisują. GUS aktualizuje informacje o gospodarstwach

today2 września 2020

Background

Hasło „Spisz się Rolniku”! – przewijało się w mediach przez ostatnie tygodnie. To była promocja – teraz czas na działanie. Na terenie całej Polski ruszył Powszechny Spis Rolny. Województwo Śląskie, w utartym odbiorze jest co prawda kojarzone z ciężkim przemysłem, ale uprawa roli czy hodowla również znajdują w nim ważną pozycję. I właśnie rolnicy przekazują do Głównego Urzędu Statystycznego dane, które będą później wykorzystywane do konkretnych celów.

Kilka dni temu, pracownicy Urzędu Statystycznego apelowali, żeby rolnicy podawali wiarygodne i rzetelne informacje, bo na tej podstawie kreowana jest polityka rolna państwa, ale przede wszystkim Unia Europejska rozdziela środki finansowe, a wiadomo, że sporo ich trafia właśnie do rolników.

Jakie pytania w spisie? Podstawowe dotyczą samych użytkowników gospodarstw, rodzaju i powierzchni gruntów, hodowanych zwierząt, budynków, maszyn, używanych nawozów czy, upraszczając, nakładu pracy rolnika, jego rodziny czy ludzi do tego najmowanych.
Dane można przekazać poprzez tak zwany samospis internetowy – w interaktywnej aplikacji, dostępnej na stronie internetowej http://spisrolny.gov.pl, można też zadzwonić na specjalną infolinię (22 279 99 99), a jeśli pozwoli sytuacja epidemiczna to również bezpośrednio podczas rozmowy z rachmistrzem w miejscu i czasie dogodnym dla użytkownika gospodarstwa rolnego.

Podstawowe cele Powszechnego Spisu Rolnego:
– zapewnienie bazy informacyjnej o gospodarstwach rolnych i związanych z nimi gospodarstwach domowych, koniecznej dla realizacji krajowej, regionalnej i lokalnej polityki rolnej i społecznej na wsi;
– dostarczenie informacji niezbędnych do planowania polityki żywnościowej, trendów hodowli zwierząt gospodarskich, struktury zasiewów upraw rolnych;
– analiza zmian jakie zaszły w rolnictwie na przestrzeni ostatnich 10 lat;
– wykonanie zobowiązań Polski w zakresie dostarczenia informacji na potrzeby organizacji międzynarodowych – EUROSTAT, FAO, OECD;
– aktualizacja statystycznego rejestru gospodarstw rolnych i przygotowanie operatów do pogłębionych badań reprezentacyjnych z zakresu rolnictwa w kolejnych latach.

Spis rolny przeprowadzany jest w gospodarstwach rolnych osób fizycznych (gospodarstwach indywidualnych), osób prawnych, jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej. Potrwa do końca listopada.

źródło: Śląski Urząd Wojewódzki

Autor: Adam Grabałowski


0%
Skip to content