play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

  • cover play_arrow

    Nowy Ład. Problemy z realizacją inwestycji Andrzej Zazgórnik

Slajder Pilne

Rośnie poziom wód w rzekach na Śląsku

today13 października 2020

Background

Więcej wody w rzekach. Intensywne deszcze sprawiły, że podnoszą się poziomy. Służby hydrologiczne zaznaczają, że w wielu miejscach przekroczono już stany ostrzegawcze.

Pada i będzie padać a to oznacza, że więcej wody jest teraz w rzekach na Śląsku. Hydrolodzy ostrzegają, sytuacja robi się coraz bardziej poważna. Najbliższe dwa dni to intensywne opady deszczu i woda może przekroczyć stany alarmowe.

Ostrzegawcze przekroczone

Na wielu wodowskazach przekroczone zostały stany ostrzegawcze Tak jest między innymi w Chałupkach, Krzyżanowicach i Raciborzu- Miedoni na Odrze, w Goczałkowicach i Jawiszowicach na rzece Wiśle i w Pszczynie na Pszczynce.

Na tej rzece, na wysokości Mizerowa, odnotowano także poziom alarmowy.

Służby gotowe

Służby Wód Polskich z Gliwic zaznaczają, że przygotowano już polder Buków i zbiornik Racibórz Dolny. Pozostają w stałej gotowości, monitorując cieki i sytuację w zlewni rzek. Centrum Operacyjne Ochrony Przeciwpowodziowej pozostaje w bieżącym kontakcie zarówno z centrami zarządzania kryzysowego jak i ze służbami czeskimi.

Większość zbiorników retencyjnych będących w zarządzie Wód Polskich w Gliwicach dysponuje 100% rezerwą powodziową. Także zbiorniki czeskie, mające przełożenie na stan wód w korycie rzeki Odry oraz w jej zlewni mają zapewnioną rezerwę.

Polder Buków i zbiornik Racibórz Dolny są gotowe do pracy.

Prognozy intensywnych i wielkopowierzchniowych opadów będą obowiązywały przez kolejne dwie doby.

Autor: Adam Złotorowicz


0%
Skip to content