play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

  • cover play_arrow

    Nowy Ład. Problemy z realizacją inwestycji Andrzej Zazgórnik

Śląsk

Rower miejski w metropolii już działa. Kolejne miasta uruchamiają wypożyczalnie

today13 maja 2020

Background

Ruszył drugi sezon zintegrowanego roweru miejskiego w metropolii. Także w tym roku można przemieszczać się wypożyczonym jednośladem pomiędzy niektórym miastami Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii (GZM).

Start sezonu opóźniła epidemia koronawirusa i związane z tym rządowe obostrzenia, jednak restrykcje zostały złagodzone i od kilku dni miasta powoli uruchamiają swoje wypożyczalnie. Mówi Marek Dworak oficer rowerowy metropolii.

 

  • cover play_arrow

    Rower miejski w metropolii już działa. Kolejne miasta uruchamiają wypożyczalnie Adam Grabałowski

 

W poprzednim sezonie użytkownicy wypożyczali rowery blisko 800 tysięcy razy, dokonując około 43 tysięcy przejazdów pomiędzy miastami – najchętniej między Katowicami, Chorzowem i Siemianowicami.

Ogólnie, do dyspozycji jest 1500 rowerów na 160 stacjach. Obecnie pięć miast uruchomiło rowery miejskie. Od 6 maja ruszyły Katowice i Siemianowice Śląskie. Trzy dni później, 9 maja, wystartowały Chorzów oraz Tychy. Natomiast od poniedziałku 11 maja z wypożyczalni można korzystać również w Sosnowcu.

Podobnie jak w poprzednim sezonie wypożyczalnie rowerów miejskich w Metropolii, których operatorem jest Nextbike, zostały zintegrowane. Oznacza to, że rowerzysta może wypożyczyć standardowy rower w jednym z wymienionych wyżej pięciu miast i zostawić go w innym. Nie wiąże się to z żadnymi wydatkami zarówno ze strony samorządów jak i użytkowników. Relokacja rowerów jest dofinansowana bowiem z budżetu GZM.

Start sezonu opóźniła epidemia koronawirusa i związane z tym rządowe obostrzenia. Restrykcje zostały jednak nieco złagodzone i od 6 maja miasta zaczęły uruchamiać swoje wypożyczalnie.

– Rower przestaje się kojarzyć wyłącznie z rekreacją, to bezpieczny środek przemieszczania się do pracy, szkoły, na zakupy- słowem jest pomocny przy załatwianiu codziennych spraw. Traktujemy go, jako uzupełnienie całego systemu transportowego. W tym roku, czasie pandemii koronawirusa zyskał nowe znaczenie. Światowa Organizacja Zdrowia zaleca jazdę na rowerze. Zapewnia on bezpieczny dystans oraz daje minimum dziennej aktywności fizycznej, tłumaczy Marcin Dworak, oficer rowerowy Metropolii GZM.

Aby zminimalizować ryzyko zakażenia operator systemu będzie prowadził dezynfekcję newralgicznych elementów rowerów jak kierownice, siodełka, linki, manetki oraz terminale. Jednoślady będą dezynfekowane przynajmniej dwa razy dziennie w ramach codziennej pracy osób serwisujących oraz relokujących rowery miejskie we wszystkich działających systemach. Zaleca się także, aby użytkownicy korzystali z rękawiczek ochronnych oraz przed i po jeździe stosowali własne środki dezynfekujące. Nadal obowiązuje też nakaz używania maseczek ochronnych.

W pierwszym sezonie w 2019 r. użytkownicy wypożyczali rowery blisko 800 tys. razy. Dokonali łącznie ok. 43 tys. przejazdów między miastami. Najchętniej przemieszczano się między Katowicami i Chorzowem- łącznie ok. 23 tys. razy. Chętnie podróżowano między Chorzowem i Siemianowicami Śląskimi- ok. 3,9 tys. razy oraz Katowicami i Siemianowicami- ok. 2,3 tys. razy.

Zintegrowany system wypożyczalni obejmuje rowery standardowe. Inne typy- rowery familijne, typu cargo, dziecięce czy wyposażone w fotelik do przewożenia dzieci, należy nadal zwracać w obrębie tego samego miasta.

Metropolia jest odpowiedzialna za finansowanie relokacji rowerów – wypożyczenie roweru w jednym mieście i pozostawienie go w innym, nie wiąże się z żadnymi wydatkami po stronie samorządów, czy samych rowerzystów. Łącznie w 2019 r. GZM dofinansowała 3,6 tys. relokacji.

źródło: Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia

Autor: Adam Grabałowski


0%
Skip to content