play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Śląsk

„Rowerem przez Islandię”. Niezwykły wyczyn niepełnosprawnego mieszkańca Katowic

today23 marca 2020

Background

„Rowerem przez Islandię”. Niezwykły wyczyn niepełnosprawnego mieszkańca Katowic. Dzikie przestrzenie, nieokiełznana przyroda, nieziemskie widoki, górskie krajobrazy, przelatujące stada ptaków… W tej niesamowitej aurze Dariusz Sobczak, niepełnosprawny katowiczanin przemierza swoim handbike’iem bezkresy Islandii, by po raz kolejny powiedzieć światu, że ograniczenia tkwią w naszych głowach. Podczas 10- dniowego rajdu na trzykołowym rowerze Dariusz Sobczak ze wschodniego wybrzeża Islandii dotarł nad Atlantyk. Ekipa, w której znaleźli się jego synowie i żona pokonała 550 km, a podczas podróży suma podjazdów wyniosła 5000 m. W zależności od ukształtowania terenu rowerzyści poruszali się z prędkością od 5 do 70 km/h. Średnia temperatura powietrza wynosiła nieco ponad 10 stopni Celsjusza, ale w górach i nad przełęczami spadała nawet do 7 stopni. Radio Piekary było patronem  medialnym tej niezwykłej wyprawy.

„Rowerem przez Islandię”- to siedmiominutowy reportaż, a raczej artystyczna wizja relacji z wyjątkowej wyprawy, która miała miejsce podczas ubiegłorocznych wakacji. Podczas 10- dniowego rajdu na trzykołowym rowerze Dariusz Sobczak ze wschodniego wybrzeża Islandii dotarł nad Atlantyk. W wyprawie towarzyszyli mu synowie na rowerach oraz żona, która wspierała wyprawę logistycznie, siedząc za kierownicą.

W ramach projektu ekipa pokonała 550 km, a podczas podróży suma podjazdów wyniosła 5000 m. W zależności od ukształtowania terenu rowerzyści poruszali się z prędkością od 5 do 70 km/h. Średnia temperatura powietrza wynosiła nieco ponad 10 stopni Celsjusza, ale w górach i nad przełęczami spadała nawet do 7 stopni. Wiejący w twarze silny wiatr i intensywne opady okazały się codziennością wyprawy. – Czasami pułap chmur był tak niski, że przez 20 kilometrów przemieszczaliśmy się z głowami w chmurach przy widoczności 30 metrów – wspomina Dariusz Sobczak, niepełnosprawny mieszkaniec Katowic, który był pomysłodawcą wyprawy i dodaje, że Islandia potrafi wynagrodzić te niedogodności. – Im trudniejsze warunki pogodowe – tym piękniejsze później widoki oferowała nam wyspa – mówi.

Wyprawa została zorganizowana z okazji 25-lecia Renault Pietrzak, ale jej ostateczny sukces to wkład całej ekipy – Darka Sobczaka. Podróżnikom towarzyszyła ekipa fotograficzna – Filip Blank i Wojtek Radwański, którzy okazali się nie tylko fantastycznymi fotografami, ale także niezastąpionymi kompanami podróży.

Równie ważnym elementem akcji „Rowerem przez Islandię” był cel dobroczynny. 1 lipca ruszyła charytatywna zbiórka kilometrów w aplikacji Endomondo. Celem było zebranie do 31 sierpnia 500 tys. km. Ostatecznie udało się go zrealizować już po tygodniu od rozpoczęcia zbiórki! Renault Pietrzak wraz z firmą OKAM, INSPIRE oraz partnerami przekaże 50 000 zł na organizację ferii dla podopiecznych Centrum Opiekuńczo – Wychowawczego WZRASTANIE w Katowicach.

Projekt, którego organizację wsparła Grupa Pietrzak, doczekał się swojego finału w formie wideo. Film „Rowerem przez Islandię” można zobaczyć pod tym adresem: https://www.youtube.com/watch?v=XfKfN2sT6DU&t=2s

Partnerem charytatywnym wyprawy jest Fundacja Biegamy z Sercem.

Relacja oraz zdjęcia z wyprawy na www.roweremprzezislandie.pl

WIDEO Z WYPRAWY: https://www.youtube.com/watch?v=XfKfN2sT6DU&t=2s

Autor: Anna Jurzyca


0%
Skip to content