play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

  • cover play_arrow

    Nowy Ład. Problemy z realizacją inwestycji Andrzej Zazgórnik

Polska

Rowerzyści pod lupą policji. Akcja w Piekarach Śląskich

today9 sierpnia 2022

Background

Rowerzyści, kiedy sezon trwa w najlepsze, są kontrolowani przez policjantów. Działania prowadzone są dziś w Piekarach Śląskich. 

Mundurowi z piekarskiej drogówki wspólnie z policjantami z prewencji poruszającymi się na rowerach od godzin porannych prowadzą działania „Bezpieczny cyklista”.

Rowerzyści powinni pamiętać o przepisach

Ustawa Prawo o ruchu drogowym nakłada na rowerzystę obowiązek korzystania z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeżeli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza. Kierujący rowerem korzystając z drogi dla rowerów i pieszych, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym.

Rowerzysta na chodniku

Co do zasady – po chodniku jeździć nie wolno. Jednak przepisy przewidują kilka odstępstw. Prawo drogowe zezwala rowerzyście jechać po chodniku, gdy:

– opiekuje się osobą w wieku do lat 10 kierującą rowerem;

– panuje zła pogoda, zagrażająca bezpieczeństwu rowerzysty na jezdni (śnieg, silny wiatr, ulewa, gołoledź, gęsta mgła);

– są spełnione jednocześnie trzy warunki:

1. chodnik ma co najmniej dwa metry szerokości,

2. ruch na jezdni jest dozwolony z prędkością większą niż 50 km/h,

3. brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla nich przeznaczonego.

Kierujący rowerem, korzystając z chodnika lub drogi dla pieszych, jest obowiązany jechać powoli, zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym.

Dziecko na rowerze

– Dzieci do lat 7 można przewozić na dwa sposoby: na rowerze w specjalnym foteliku, albo w specjalnej przyczepce ciągniętej za rowerem. Zarówno fotelik, jak i przyczepka muszą być dostosowane do przewożenia dzieci. Z dzieckiem w przyczepce można jechać jedynie po jezdni, lub ścieżce rowerowej.

– Dzieci poniżej 10 lat mogą samodzielnie poruszać się na rowerze, ale tylko i wyłącznie pod opieką osoby dorosłej. Osoba dorosła, która dzieckiem się opiekuje, może iść obok niego po chodniku, lub jechać na rowerze – także po chodniku.

– Dzieci powyżej 10 lat mogą już samodzielnie jeździć rowerem po publicznych drogach, jeżeli posiadają swoje pierwsze uprawnienia tj. kartę rowerową. Karta Rowerowa obowiązuje do 18 roku życia – czyli rowerzyści powyżej 18 lat nie potrzebują żadnego dokumentu.

Jazda po alkoholu

Jazda rowerem w stanie po użyciu alkoholu (w naszym organizmie znajduje się pomiędzy 0,2-0,5 promila), zagrożone jest mandatem w wysokości 1000 złotych. Z kolei nietrzeźwi rowerzyści, czyli tacy, którzy mają więcej niż 0,5 promila alkoholu, mogą zostać ukarani mandatem karnym w wysokości 2500 złotych.

Źródło: KMP Piekary Śląskie

Autor: Andrzej Zazgórnik


0%
Skip to content