play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

  • cover play_arrow

    Nowy Ład. Problemy z realizacją inwestycji Andrzej Zazgórnik

Śląsk

Rozejrzyj się i żyj. Aplikacja dla pieszych pomoże uratować życie

today12 stycznia 2021

Background

Aplikacja na telefon, która ma uratować życie. „Rozejrzyj się i żyj”, bo tak się nazywa, została stworzona przez uczniów i nauczycieli z Zespołu Szkół numer 6 w Jastrzębiu Zdroju. Jak działa? Wyjaśnia Tomasz Bratek ze śląskiej drogówki.

Pieszy, który zbliża się do przejścia dla pieszych i korzysta z telefonu w pewnym momencie na wyświetlaczu swojego telefonu widzi komunikat: „Rozejrzyj się i żyj”. Jego telefon jednocześnie zostaje zablokowany. Wszystko po to żeby pieszy bezpiecznie mógł przejść przez drogę. Oczywiście umiejscowione czujniki w rejonie przejścia dla pieszych powodują, iż aparat telefoniczny zostaje zablokowany na kilka sekund.- tłumaczy Tomasz Bratek, ze śląskiej drogówki.

Po przejściu przez zebrę telefon od razu zostaje odblokowany. Policjanci zaznaczają, że takie zablokowanie telefonu pozwoli uniknąć wielu tragedii w rejonie pasów. Na dziś, eksperymentalnie, w system i czujniki współpracujące z aplikacją 'Rozejrzyj się i żyj” zostało wyposażonych 5 przejść dla pieszych w Żorach.

zdjęcie: policja 

Autor: Marta Mosiołek


0%
Skip to content