play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Rozmowa Dnia

(Rozmowa Dnia) Andrzej Sośnierz: epidemia żyje swoim życiem

today12 kwietnia 2021

Background

Kto jest odpowiedzialny za dramatyczną ostatnio liczbę zgonów w związku z covidem? Niestety brak jest próby wyciągnięcia konsekwencji wobec niewiedzy na temat epidemii. – Nie przykładaliśmy wagi do rozpoznania poszczególnych wskaźników. Nie możemy iść na takie zatracenie – mówił w Rozmowie Dnia Radia Piekary Andrzej Sośnierz, poseł Porozumienia.

Sośnierz wskazuje na kilka przyczyn: – Nie uruchomiliśmy wywiadu epidemiologicznego, nie powołaliśmy pełnomocnika do walki z epidemią. Taka osoba musi wydawać polecenia innym ministrom, żeby to skoordynować w różnych sektorach. Minister zdrowia nie może wydawać poleceń innemu, mówił gość Radia Piekary.

Nie panujemy nad epidemią, ona żyje swoim życiem, dodaje gość radiowego poranka. – Maseczki są skuteczne jedynie w pomieszczeniach zamkniętych i to tylko chwilowo, mówi Sośnierz. I dalej: – Jeżeli np. w biurze będzie siedziało kilka osób w tym jedna zakażona, to po kilku godzinach choćby nie wiem ile maseczek było w użyciu to zakażenie się rozejdzie. Andrzej Sośnierz szacuje, że wykrywamy 25 tysięcy, a dwa razy tyle chodzi nierozpoznanych. Wg Andrzeja Sośnierza zakażają głownie bezobjawowi., a testujemy objawowych. Zamiast przebadać osoby które przyjechały z Wlk. Brytanii po świętach – nie zrobiono i mamy…. wariant brytyjski wirusa.

Kiedy zacznie działać program szczepień ? Zaczynają się dziwne ruchy, a to mogłoby być całkiem proste – jedna szczepionka kosztuje tyle a tyle i wystarczy ogłosić – kto może niech szczepi, mówi Sośnierz, który podkreśla, że ułożono jakiś program, który skomplikował wszystko.
Mamy podobno 1,7 mln niewykorzystanych szczepionek. System się zatka? Dobrze było zrobić zapas, ale teraz chyba idzie to płynniej, więc warto szybko to uruchomić. Deliberacje nad tworzeniem punktów są niepoważne.

Co do Narodowego Spisu Powszechnego, gość poranka jeszcze nie rozpoznał spraw. Nie wie jak wygląda spisowy kwestionariusz, więc nie wie jeszcze co zaznaczy w kwestii narodowości. – Jestem Polakiem i Ślązakiem, ale nie jestem dziś gotowy do deklaracji.

 

Autor: Adam Grabałowski


0%
Skip to content