play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Rozmowa Dnia

(Rozmowa Dnia) Arkadiusz Chęciński: dobrze, że młodzi ludzie przyjdą „na chwilę” do szkoły a potem rozjadą się na wakacje

today10 maja 2021

Background

Niebawem uczniowie powrócą do szkół w trybie stacjonarnym. Gość Rozmowy Dnia w Radiu Piekary, prezydent Sosnowca Arkadiusz Chęciński twierdzi, że o ile na początku pandemii był sceptycznie nastawiony do szybkiego powrotu dzieci i młodzieży do ławek to teraz jest inaczej. Jak mówi, wielu pracowników oświaty jest już zaszczepionych, pewnie masa rodziców też ma to za sobą przynajmniej w jednej dawce. Bardzo dobrą rzeczą jest, żeby nawet na chwilę nasi młodzi mieszkańcy ze sobą pobyli. Czym szybciej tym lepiej. Niech się spotkają a potem rozjadą na wakacje, mówi prezydent Sosnowca.

Kwestią ciągle żywo dyskutowaną jest sejmowa decyzja ws. poparcia dla Programu Odbudowy. W grudniu liderzy :PO mówili, że nie wyobrażają sobie odrzucenia pieniędzy unijnych, w maju tak się jednak dzieje. Prezydent Chęciński mówi wprost: – Żeby coś głosować trzeba wiedzieć co. Cały czas daję za przykład samorządowców, którzy ciężko pracują nad tym, żeby pozyskać i pieniądze dla wszystkich Polek i Polaków. Ale – i tu przykład – jeżeli dajemy dzieciom pieniądze, chcemy mieć pewność na co je wydają. Uczmy więc je najpierw tego, wskazuje prezydent Sosnowca.

Przekazywanie tej wiedzy obywatelom jest bardzo trudne, bo oni zajmują się ciężką pracą. PO się wstrzymała podczas sejmowego głosowania. Jak wynika z wypowiedzi Chęcińskiego, jego ugrupowanie chce tych pieniędzy, ale potrzebne jest odpowiednie uregulowanie. – Nie wiemy czy to będą pożyczki czy dotacje, mówi. I dodaje: – Ci co głosowali niech powiedzą jak pożyczki będziemy spłacać. Samorządy i tak się zadłużają? Tak, ale zasady powinny być czytelne.

Dzisiaj rolą PO jest, aby za kadencji obecnych jej władz przygotować się do wyborów. Ważna jest ciężka praca wśród ludzi. Za chwilę będzie szansa wyjść do nich i mówić o programie.

– Gdy rządziła PO była strasznie podzielona, mówi A.Chęciński. – My się mamy konsolidować. Stowarzyszenie Trzaskowskiego jest nowym bytem, ale nie zaczynem nowej partii – wspólnie chcemy wypracować rozwiązania, które partia będzie wdrażać, żeby żyło nam się wszystkim lepiej. Ruchy samorządowe mogą podsuwać korzystne propozycje, uważa gość radiowego poranka.

Ustawa o Programie Odbudowy ląduje w senacie. Co dalej? A.Chęciński przypomina, że jego ugrupowanie ma to już napisana od dawna: – Chcemy mądrego i równego podziału na część dotacyjną i pożyczkową, Zielony Ład, Służba Zdrowia z grantów, a nie pożyczek. Środki dla samorządów: 40%. Prezydent Sosnowca liczy na wspólne głosowanie całej opozycji w senacie. Lewica z PiS’em? W sejmiku wojewódzkim dzieje się tak już od pewnego czasu, podobne zjawisko widoczne jest zresztą np. w Radzie Miasta w Sosnowcu. Jaka lekcja dla PO z tej volty lewicy w sejmie? W polityce nikomu nie można ufać.

Autor: Adam Grabałowski


0%
Skip to content