play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Rozmowa Dnia

(Rozmowa Dnia) Do porozumienia w górnictwie daleka droga

today23 marca 2021

Background

Rząd pełen optymizmu, związkowcy tonują nadzieje na szybkie podpisanie porozumienia w sprawie przekształcenia górnictwa. To de facto zamknięcie kopalń i likwidacja przemysłu węglowego na Śląsku. Pierwotnie plan zakładał, że dokument będzie gotowy do końca tego miesiąca.

Negocjacje trwają a końca ich nie widać. Sprawa zamykania kopalń i pytanie co dalej z przemysłem i ludźmi to sprawa kluczowa dla przyszłości śląskiego regionu. Spotkań między rządem, szefami spółek węglowych a związkowcami było już wiele. Ciągle do dogadania pozostaje kilka spornych kwestii.

Co z ludźmi…?

Związkowcy próbują ugrać jak najwięcej, by przez bez mała trzydzieści lat górnikom i pracownikom kopalń żyło się w miarę przyzwoicie. To kwestia między innymi zapewnienia wynagrodzeń, zapewnienia zatrudnienia i podwyżek.

… i co z węglem?

Szef górniczej Solidarności, Bogusław Hutek, w porannej Rozmowie Dnia Radia Piekary zaznacza, że jest jeszcze szereg innych palących kwestii, w tym odbiór zakontraktowanego węgla.

–  Jest jeszcze parę szczegółów do dogadania, owskaźnikowanie kopalń i zdarzenia nadzwyczajne. Mamy pytanie, czy nieodbieranie zakontraktowanego węgla to zdarzenie nadzwyczajne czy nie nadzwyczajne? – pyta w Rozmowie Dnia Hutek.

Kolejne negocjacje mają się odbyć w Katowicach w tym tygodniu.

Autor: Adam Złotorowicz


0%
Skip to content