play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Rozmowa Dnia

(Rozmowa Dnia) Czerkawski: Nie ma co przeciągać. Trzeba tę umowę wysłać do Brukseli

today6 maja 2021

Background

Pora na Unię Europejską – taki wydźwięk miała poranna Rozmowa Dnia w Radiu Piekary. Jej gościem był dzisiaj Wacław Czerkawski, przewodniczący śląskiej Rady OPZZ. Tematem rozmowy była umowa społeczna dotycząca likwidacji górnictwa.

Zdaniem przewodniczącego Czerkawskiego na parafowana w ubiegłym tygodniu umowę społeczną trzeba patrzeć w kontekście szerszym, niż tylko krajowy – To są rozstrzygnięcia, na które trzeba patrzeć nie tylko w skali nie tylko Polski, ale i Europy – mówił Czerkawski w Rozmowie Dnia. Jego zdaniem jak najszybciej powinno dojść do podpisania umowy i skierowania do prac w Komisji Europejskiej – Nie ma co przeciągać. Trzeba tę umowę wysłać do Brukseli – kwitował w Radiu Piekary przewodniczący Rady OPZZ województwa śląskiego.

Zdaniem Wacława Czerkawskiego Komisja powinna zgodzić się na warunki likwidacji branży wydobywczej, które strona związkowa wynegocjowała z polskim rządem. – Powinna być akceptacja Brukseli, bo to wielka sprawa, że strona społeczna zgodziła się na likwidację górnictwa – mówił o przyszłości umowy społecznej w kręgach unijnych. Równocześnie Czerkawski zaznacza, że kwestią dalszych prac zajmować się będzie przede wszystkim strona rządowa. Zapytany o udział związków zawodowych w pracach unijnych zespołów roboczych przewodniczący mówił: – Mamy przedstawicieli w Brukseli, którzy mogą trzymać rękę na pulsie.

Wacław Czerkawski mówił także w Rozmowie Dnia o konieczności zapewnienia Polsce bezpieczeństwa energetycznego. – To jest otwarcie na Unię Europejską – mówił o czystych technologiach węglowych, mówiąc o tym, że należy stawiać na innowacyjność i niskoemisyjność.

 

Autor: Mateusz Terech


0%
Skip to content