play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Rozmowa Dnia

(Rozmowa Dnia) Czy GZM uratuje samorządowe budżety?

today1 czerwca 2021

Background

O kosztach jakie poniosą samorządy między innymi w związku z Polskim Ładem, była mowa w porannej Rozmowie Dnia Radia Piekary. Jej gościem był Kazimierz Karolczak, przewodniczący Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.

Polski Ład zawiera bardzo wiele rozwiązań, których finansowaniem mają się zająć samorządy. To, w połączeniu z bieżącymi wyzwaniami sprawia, że wiele z nich już teraz liczy straty w swoich budżetach. Te mogą się skurczyć nawet o kilkadziesiąt milionów złotych w skali roku. Włodarze miast i gmin z nadzieją spoglądają w kierunku Metropolii, która może im w tej sytuacji pomóc. – Samorządy są w bardzo trudnej sytuacji i te ich budżety często przestają wystarczać na te zadania inwestycyjne, które zostały przed nimi. W niektórych miastach może się okazać, że mogą nie wystarczyć na bieżące wydatki. Cieszymy się, że jest Metropolia i możemy wspólnie szukać rozwiązań – mówił w Rozmowie Dnia Radia Piekary Kazimierz Karolczak, przewodniczący Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.

Równocześnie przewodniczący GZM podkreśla, że Metropolia jest w stanie udzielać miastom pożyczek. W przyszłości trzeba je będzie jednak spłacić. – Metropolia nie może być dobrym wujkiem – mówił Karolczak. Jak ocenia przewodniczący GZM, śląsko-zagłębiowskie rozwiązania są wykorzystywane także w innych aglomeracjach. – Duże miasta widzą, że to jest dobre rozwiązanie i chcą z niego korzystać – mówił Kazimierz Karolczak.

Autor: Mateusz Terech


0%
Skip to content