play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

  • cover play_arrow

    Ruda Śląska: Zaprosił kobietę do mieszkania, a następnie zgwałcił. Grozi mu kilkanaście lat więzienia Wojciech Czaputa

Rozmowa Dnia

[Rozmowa Dnia] Czy jest szansa na uznanie śląskiego za język regionalny?

today10 czerwca 2021

Background

Czy polski parlament podejmie debatę nad zasadnością uznania mniejszości śląskiej i języka regionalnego? Do tej kwestii odniosła się w Rozmowie Dnia Monika Rosa, posłanka Nowoczesnej.

– Myślę i mam nadzieję, że wiele osób spisało się po to, żeby zadeklarować narodowość śląską – mówiła o dużym odsetku Ślązaków, którzy już wzięli udział w Spisie Powszechnym posłanka Monika Rosa. Jej zdaniem potrzeba parlamentarnej debaty nad tym, czy śląski należy uznać za język regionalny i przyznać, że w Polsce istnieje mniejszość śląska. Posłanka mówi, że taka debata mogłaby odbywać się ponad politycznymi podziałami. – Kwestia języka to coś, co może połączyć – mówiła Monika Rosa w kontekście współpracy z obozem rządzącym w pracach nad ustawą o języku regionalnym. Jej zdaniem nie należy zakładać, że politycy Zjednoczonej Prawicy będą się kierować wyłącznie rządowymi ekspertyzami. – Albo się ma wolę polityczną, albo się jej nie ma – mówiła Rosa o głosowaniu nad językiem śląskim.

Dokument jest już o kroczek dalej na ścieżce legislacyjnej: – Ustawa o języku regionalnym uzyskała numer druku i może będzie czytana – zapowiada posłanka KO z Nowoczesnej. Wiele będzie zależało od decyzji, jakie w tej sprawie podejmie teraz marszałek sejmu. – Jeśli presja polityków PiS-u będzie mocna, to ta debata może się odbyć – ocenia posłanka Monika Rosa.

 

Autor: Mateusz Terech


0%
Skip to content