play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

  • cover play_arrow

    Ruda Śląska: Zaprosił kobietę do mieszkania, a następnie zgwałcił. Grozi mu kilkanaście lat więzienia Wojciech Czaputa

Ruda Śląska

[ROZMOWA DNIA] Czy samorządy są gotowe na masowe szczepienia?

today19 kwietnia 2021

Background

Punkty szczepień powszechnych w całej Polsce organizują samorządy. Gotowa ma być też Ruda Śląska. O powstaniu nowych punktów szczepień i przebiegu samego programu na terenie miasta mówił w Rozmowie Dnia Radia Piekary Krzysztof Mejer, zastępca prezydenta Rudy Śląskiej.

Czemu szczepień masowych jeszcze nie ma?

Właściwie masowe szczepienia w przygotowanych przez samorządowców punktach miały się zaczynać już dziś. – Tak miało być pierwotnie – według wstępnych założeń sprzed Świąt Wielkanocnych. Teraz termin to 25 kwietnia – odniósł się do daty rozpoczęcia procesu masowych szczepień Krzysztof Mejer.

Zapytany o to, jak Ruda Śląska jest przygotowana do tego procesu, wiceprezydent powiedział o przygotowanych punktach szczepień masowych na terenie miasta – Mamy dwa takie punkty – w szpitalu w Bielszowicach, drugi w hali sportowej przy ulicy Hallera. Trzeci punkt szczepień funkcjonuje, jak dotychczas w szpitalu w Goduli.

Zgodnie z prognozami rudzkie punkty szczepień mają podawać preparaty antycovidowe 2,5 tysiąca pacjentów dziennie. Jak podkreślił wiceprezydent Mejer, mają to być nie tylko mieszkańcy Rudy, ale także przyjezdni z okolicy chętni. Spora część mieszkańców miasta jest już po szczepionce – Obecnie mamy zaszczepionych w Rudzie 30 tysięcy osób, z czego 6,5 tysiąca drugą dawką – wyliczał wiceprezydent.

Kwestie „powrotu do normalności”

Jakie będzie tempo masowego szczepienia? – Wszystko zależy nie od tego czy organizacyjnie jesteśmy przygotowani, tylko czy i kiedy będziemy mieć szczepionki – konkludował Mejer. Jego zdaniem samorządy są dobrze przygotowane pod względem organizacyjnym, a sprawność procesu będzie zależała wyłącznie od dostępności i wielkości dostaw preparatów – Otrzymaliśmy szczegółowe wytyczne – wiemy co mamy robić – mówił w Rozmowie Dnia. Szczepienia masowe nie będą trwały długo – Myślę, że ten program szczepień pójdzie gładko – dodał wiceprezydent.

Pytany o kwestię luzowania restrykcji sanitarnych w zakresie funkcjonowania żłobków i przedszkoli Krzysztof Mejer podkreśla: – Z punktu widzenia rodziców na pewno jest to słuszna decyzja, czy to jest słuszne z punktu widzenia samorządów – trudno ocenić. Jego zdaniem samorządowcy mają zbyt mało danych o pandemii w skali kraju, żeby móc oceniać rządowe decyzje o wprowadzaniu i luzowaniu przez rząd sanitarnych obostrzeń.

 

Autor: Mateusz Terech


0%
Skip to content