play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Rozmowa Dnia

(Rozmowa Dnia) Dariusz Wójtowicz: w sprawie nowej kopalni stanę po stronie mieszkańców

today12 maja 2021

Background

Mysłowice dostały z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych w sumie 44,5 mln zł w ciągu kilku lat. Gościem Rozmowy Dnia w Radiu Piekary w środowy poranek był prezydent Wójtowicz, który przypomniał, że środki posłużą m.in. termomodernizacji placówek oświatowych, kultury, sportu, pójdą na budowę i remonty dróg. To rekordowe pieniądze w skali kraju i w historii miasta.

Premier odwdzięcza się za poparcie w wyborach? – Ja nie wspierałem PiS, ale premiera jako osobę. Gdy obejmowałem stanowisko, dowiedziałem się, że mam w mieście odpady niebezpieczne i dziesiątki milionów złotych do spłaty po poprzednikach, przypomina Dariusz Wójtowicz. I dodaje: – (…) osobą, która wyciągnęła rękę był premier.

Duża część samorządowców krytykowała program inwestycji lokalnych za niejasne kryteria przyznawania pieniędzy. – Nie rozmawiałem na ten temat. Nie pytałem, mówił gość radiowego poranka. I uzupełnia:- Otrzymaliśmy środki, więc trudno pytać. Mieliśmy bardzo ciekawe pomysły, a jesteśmy jednym z tych miast, które nie dostawały w ostatnich latach niemal nic. Więc pewnie przyznano najwięcej środków gminom z największymi potrzebami. Na Śląsku by się to potwierdzało, bo w tej grupie znalazły się Świętochłowice i Mysłowice. Wójtowicz powtarza: – Jestem w ciągłym pędzie, pracuję wiele godzin i nie pytam dlaczego dostałem pieniądze dla miasta skoro je dostałem.

Rada Miasta w Mysłowicach pracuje spokojnie. – Ludzie decydujący o przyznawaniu środków chcą widzieć efektywność działania samorządu, mówił D.Wójtowicz. Odniósł się do „sprzątania” starych spraw, np. monitoringu miejskiego, który gdzieś zniknął czy odpadów niebezpiecznych, które trzeba zneutralizować i pochłonie to ponad 100 mln zł. – Uważam, że moi poprzednicy o tym wiedzieli. Sprawy są w prokuraturze, wynika ze słów prezydenta Mysłowic.

Nowa kopalnia ? Ministerstwo pyta o plan miejscowy w tej sprawie – my jesteśmy gminą górniczą – kopalnia Mysłowice-Wesoła, Tauron, przypomina Wójtowicz. – Decyzje środowiskowe są, mówi. Jest też Fundusz Sprawiedliwej Transformacji – marszałek województwa stwierdził, że rozwijanie działalności górniczej grozi pozbawieniem środków z tego źródła. Prezydent Mysłowic przypomina, że decyzje w tej sprawie zapadły lata temu, teraz można tylko czekać co dalej z „Brzezinką III”. Inwestorzy działają zgodnie z prawem. Wójtowicz: – Możemy zrobić konsultacje z mieszkańcami. Trzy dzielnice są bardzo mocno na „nie”, ale są też osoby, które nie zgłaszają sprzeciwu. Jeżeli mieszkańcy dopną swego – stanę po ich stronie. Pojawi się dokument w tej sprawie. Będziemy decydować, mówił gość radiowego poranka.

Autor: Adam Grabałowski


0%
Skip to content