play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Śląsk

(Rozmowa Dnia) Dominik Kolorz, Śląsko-Dąbrowska Solidarność: nie jesteśmy bezzębnymi tygrysami

today12 lutego 2021

Background

– To zaczyna być trochę nudny serial – tak o kolejnej turze rozmów w sprawie umowy społecznej dotyczącej transformacji górnictwa, mówił na antenie Radia Piekary, przewodniczący Śląsko-Dąbrowskiej Solidarności, Dominik Kolorz.

Związkowy lider stwierdził, w kolejnym odcinku było szereg prezentacji, danych. – A poważnie, to na ostatnich negocjacjach najważenijsze było to co przedstawił minister Kurtyka jeśli chodzi o Politykę Energetyczną Polski (PEP).

-Gdybyśmy przyjęli to co nam się na początku proponowało,  to trzeba by wziąć zabawki i pójść na „swój plac”. My w tym PEP będziemy zapisywać tylko to, co wiąże się z węglem kamiennym. To co z gazem, atomem itd. zostawiamy dla innych. Przełom? Nie, ale pojawiło się światełko w tunelu. Hasła o zgazowywaniu, błękitnym węglu itd. przeciętnemu słuchaczowi niewiele mówią. Generalnie chodzi o niskoemisyjne instalacje przyszłości, w których będzie można wykorzystywać węgiel, pozyskując gaz, prąd itd. Negocjacje trzeba przyspieszyć bo Polska Grupa Górnicza czeka na wsparcie. Bez pieniędzy z zewnątrz, ostatnia wypłata będzie tam w kwietniu, mówił D.Kolorz. Choć negocjacje zdają się przeciągać w nieskończoność, związkowy lider zaprzecza, aby strona społeczna była w ich trakcie „bezzębnym tygrysem”.

Autor: Adam Grabałowski


0%
Skip to content