play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Rozmowa Dnia

(Rozmowa Dnia) Europarlamentarzysta PO, Jan Olbrycht: są opóźnienia. Nikt nie wywozi zamówionych szczepionek poza UE

today17 lutego 2021

Background

O dramacie szczepionkowym, kiedy preparatów będzie wystarczająca ilość i problemach z realizacją dostaw odpowiedniej ilości – o tym  na antenie Radia Piekary mówił europarlamentarzysta PO, Jan Olbrycht.

Polityk przyznał: – Zamówienia idą z całego świata. Szczepionki są eksportowane, ale nie ma restrykcji w tym zakresie. I dodał: – Było oburzenie, bo producenci nie wywiązują się z umów? KE przyznaje, że są problemy ale tylko z jednym. Podpisane są umowy na 2,5 miliarda euro i trzeba to zrealizować. Dziś problemem jest, aby własność intelektualna, wiedza na temat szczepionek, była przekazana innym wytwórcom, żeby były produkowane w innych krajach i preparatów było po prostu więcej. Czy firmy produkujące przekażą swoją wiedzę w tym zakresie ? Tego nie wiemy, mówi europarlamentarzysta.

Co do korzystania ze szczepionek innych producentów: – Mówi się o jednorazowym preparacie kolejnego wytwórcy. Podaje się je w Wlk.Brytanii, ale oni są poza UE. Węgry kupiły szczepionki poza Unią z Rosji. – Z tego co wiem, kupiły, ale ich nie stosują. Być może czekają, aż europejska agencja je zatwierdzi, mówi Jan Olbrycht. – Podobno preparaty są skuteczne i spełniają wymogi, ale czy są bezpieczne? To muszą określić unijni eksperci, dodał gość poranka w Radiu Piekary.

– Nie ma czegoś takiego, że zamówione przez UE szczepionki pojechały gdzieś indziej. Natomiast są opóźnienia, przyznaje Olbrycht. I zapewnia, że unijne państwa, dzięki wspólnym zamówieniom są w absolutnej czołówce pod względem liczby zaszczepionych osób.

Referendum ws. aborcji? – Jeśli są dwa stanowiska: „zakazać” vs liberalizować”, to inaczej się nie da. Jesienne protesty społeczne zaczęły się od kwestii skandalicznego wyroku Trybunału Konstytucyjnego burzącego kompromis aborcyjny , dziś ludzie wychodzą na ulice pod hasłami całkowitej liberalizacji tych przepisów. – Jeżeli jakaś strona przeforsuje swoje rozwiązanie w tej sprawie, to nie będzie spokoju przez wiele lat, mówił J.Olbrycht na antenie Radia Piekary.

Autor: Adam Grabałowski


0%
Skip to content