play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Rozmowa Dnia

(ROZMOWA DNIA) Finał górniczych negocjacji jutro?

today15 kwietnia 2021

Background

Finalne porozumienie w sprawie likwidacji kopalń Polskiej Grupy Górniczej zostanie jutro podpisane. Nie ma co do tego złudzeń gość porannej Rozmowy Dnia Radia Piekary, były wiceminister gospodarki, Jerzy Markowski.

Negocjacje ciągnął się miesiącami ale wszystko wskazuje na to, że jutro finalne porozumienie zostanie podpisane. Chodzi o toczące się w Katowicach rozmowy w sprawie przyszłości kopalń Polskiej Grupy Górniczej.

Czy finał rozmów?

Jak od tygodni podkreślają związkowcy, udało się ustalić mniej więcej 95 procent wszystkich punktów. Rozbieżności dotyczące pięciu kolejnych procent sprawiły, że negocjacje ciągle trwają, mimo, że termin ich zakończenia wielokrotnie już ogłaszano. Teraz coraz głośniej słychać głosy, że jutro podpisane zostanie finalne porozumienie, de facto likwidujące kopalnie wchodzące w skład Polskiej Grupy Górniczej i spółki Tauron. Na Śląsku ciągle działać będą zakłady Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Tych kopalń porozumienie nie dotyczy.

Górnicy z przywilejami

W jutrzejszym porozumieniu pracownicy Polskiej Grupy Górniczej mają otrzymać gwarancję zatrudnienia i szereg innych przywilejów, mówi gość porannej Rozmowy Dnia, były wiceminister gospodarki, Jerzy Markowski. – Mamy finał tego „never ending story”. Jak sądzę, jutro dojdzie do zawarcia porozumienia które będzie gwarantowało zatrudnienia aktualnie pracującym. To będzie model który funkcjonował w górnictwie niemieckim ,francuskim, belgijskim. W międzyczasie, ci którzy będą chcieli odejść, uzyskają odprawy socjalne -mówi Markowski.

Autor: Adam Złotorowicz


0%
Skip to content