play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

  • cover play_arrow

    Nowy Ład. Problemy z realizacją inwestycji Andrzej Zazgórnik

Rozmowa Dnia

[ROZMOWA DNIA] Franki o Panteonie Górnośląskim: Niestety po raz kolejny zniekształci historię naszego regionu

today20 kwietnia 2021

Background

Panteon Górnośląski, który ma powstać w podziemiach katowickiej katedry Chrystusa Króla, od początku założenia budzi kontrowersje. Jaki wpływ będzie miał kształt przyszłego panteonu na przekazywanie historii Górnego Śląska przyszłym pokoleniom, starał się określić w dzisiejszej Rozmowie Dnia Radia Piekary Grzegorz Franki, prezes Związku Górnośląskiego.

Pomysł powstania Panteonu Górnośląskiego pojawił się w czasie przygotowań do obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości i rocznic Powstań Śląskich. Założenie zakłada, że miałby mieć miejsce w podziemiach katowickiej katedry. Pomysł lokalizacji Panteonu oraz sposobu dobierania postaci, które powinny się w nim znaleźć budzi spore kontrowersje. – Trudno się odnosić merytorycznie do tego, jaki on będzie. Jeżeli on powstanie w takiej formule, o jakiej teraz słyszymy, to niestety po raz kolejny zniekształci historię naszego regionu, zniekształci historię Górnego Śląska – mówił w Rozmowie Dnia Radia Piekary prezes Związku Górnośląskiego, Grzegorz Franki.

Zapytane o śląskie osobowości, które powinny znaleźć się w Panteonie Górnośląskim, Grzegorz Franki wymienił kilka sylwetek: – Na pewno Kazimierz Kutz, na pewno Krystyna Bochenek, na pewno generał Jerzy Ziętek – wyliczał Franki. Wiadomo jednak, że zaproponowana przez pomysłodawców formuła panteonu zawęża w sposób znaczący grono wybitnych Ślązaków, którzy znajdą w nim swoje miejsce.

Jakie rozwiązanie widzi w tej kwestii Grzegorz Franki? – Proponuję, aby ci którzy mają głos decydujący, którzy tworzą ten panteon rozpoczęli rozmowę z różnymi śląskimi środowiskami – mówił prezes Związku Górnośląskiego.

 

Autor: Redakcja Radia Piekary


0%
Skip to content