play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Rozmowa Dnia

(Rozmowa Dnia) Gawron o narodowości śląskiej: Dla nas najważniejsze jest to, co jest w sercu

today14 maja 2021

Background

Czy jest sprawiedliwość w finansowaniu polskich zabytków? Co oznacza śląska tożsamość? – Między innymi na te pytania odpowiadał w porannej Rozmowie Dnia Radia Piekary poseł Andrzej Gawron z Prawa i Sprawiedliwości.

Poseł Andrzej Gawron, który był dzisiejszym gościem Marcina Zasady w Rozmowie Dnia mówił o tym, że środki przekazywane poszczególnym województwom na ochronę zabytków nie są dzielone równo. – Jest pewna dysproporcja w dzieleniu środków na zabytki – przyznał poseł PiS. To nie nowa sytuacja. Z przyznawaniem środków niewspółmiernych do potrzeb śląskich zabytków mamy do czynienia już od kilkunastu lat. Jak zauważa gość Rozmowy Dnia: – Sytuacja pogorsza się od 2007 roku. Reagują na to śląscy parlamentarzyści, którzy dostrzegają problem: – Dlatego stworzyliśmy ponad podziałami interpelację do premiera. Zdaniem śląskich posłów niskie fundusze na śląskie zabytki to wynik optyki władz centralnych: – To jest takie ogólne postrzeganie z perspektywy Warszawy, że Śląsk to tylko kopalnie i huty – mówił poseł Gawron.

Nie tylko finansowanie zabytków pozwoli na kultywowanie śląskich tradycji i kultury. Zdaniem posła Gawrona śląskość trzeba kultywować w domach, z pokolenia na pokolenie. Zapytany o deklarowanie narodowości śląskiej w czasie trwającego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań, poseł PiS mówi: – Dla nas najważniejsze jest to co jest w sercu. Jak zauważa Andrzej Gawron, same deklaracje niczego nie dają: – Jeżeli nie będziemy kultywować tradycji, to największy odsetek deklarujących narodowość śląską nie zachowa naszej kultury – mówi w Rozmowie Dnia. A jaką narodowość w Spisie zadeklaruje sam poseł pochodzący z Kochcic parlamentarzysta? – Opa i Oma uczyli mnie „Ojcze nasz” po polsku, ale przecież jo godom po śląsku – konkluduje gość Rozmowy Dnia.

 

Autor: Mateusz Terech


0%
Skip to content