play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

  • cover play_arrow

    Ruda Śląska: Zaprosił kobietę do mieszkania, a następnie zgwałcił. Grozi mu kilkanaście lat więzienia Wojciech Czaputa

Śląsk

(Rozmowa Dnia) Halina Bieda: Spis Powszechny służy statystyce. To nie plebiscyt

today31 marca 2021

Background

Od jutra Spis Powszechny – najwięcej emocji wywołuje w naszym regionie kwestia języka i narodowości śląskiej.  Senator KO, Halina Bieda, w radiowym poranku deklaruje: – U mnie Polska i Śląsk. Nie dostrzegam podobnych emocji jakie mogły być 100 lat temu przed plebiscytem. Spis służy statystyce – nie ma potrzeby podgrzewać atmosfery.

-Nie powinniśmy funkcjonować od skrajności do skrajności, bo to niczemu dobremu nie służy, mówiła H.Bieda w Rozmowie Dnia. – Jeśli będziemy zachowywać przyjęte obostrzenia, również w kościołach, zasadom stanie się zadość. Dla osób wierzących sfera duchowa jest ważna. Proboszczowie powinni dbać o to, żeby reżim był dochowywany. Większość to robi, ale pewnie są i tacy, którzy naruszają warunki, mówi senator Bieda.

Czy to jest normalne, że minister zdrowia negocjuje z episkopatem warunki funkcjonowania kościołów podczas lockdownu? – Dla chrześcijanina Święta Wielkanocne są najważniejsze, nie można tego zestawiać z niczym innym. W trosce o bliźniego trzeba zachowywać obostrzenia. Będąc na miejscu episkopatu doceniłabym chęci ministra i spełniła oczekiwania. Jak będzie po epidemii? Myślę, że powszechność praktyk religijnych odejdzie do lamusa, mówi H.Bieda.

Prezydencka inicjatywa 100 tablic na 100 lecie Powstań Śląskich ? – Na razie nie wiadomo, co miałoby na nich być, mówi senator Bieda. – Podobnie miało być w rocznicę Bitwy Warszawskiej. Nie wiem co z tego wyszło. A jak jest z wiedzą ludzi o plebiscycie i powstaniach na Śląsku? – Z plebiscytem kiepsko. powstaniami jest lepiej. Większość wie, że były trzy, o celach też zwykle wiadomo.

Jest projekt, który mogłyby pomóc takim obiektom, jak wpisane na listę UNESCO, zabytkowe kopalnie w Tarnowskich Górach. Podczas lockdownu przeżywają poważne trudności. Jak mówi Halina Bieda: – Chodzi o to, by stowarzyszenie było  podmiotem, który może otrzymać środki z ustawy o dotacjach. W uregulowaniu jest wpisana na przykład Kopalnia Soli w Wieliczce, jest Bochnia, jest Muzeum Górnictwa w Zabrzu i SRK w Bytomiu. Chodzi o zabezpieczenie wsparcia dla zabytkowych kopalni w Tarnowskich Górach, które są prowadzone przez Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej. Rocznie byłoby to ok. 300-400 tys. zł. Pieniądze nie są duże, już rozmawialiśmy o wyższych kwotach, poinformowała senator Bieda.

Autor: Adam Grabałowski


0%
Skip to content