play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Rozmowa Dnia

[ROZMOWA DNIA] Jaka będzie przyszłość terenów pokopalnianych w Piekarach?

today23 kwietnia 2021

Background

Umowa społeczna między przedstawicielami spółek węglowych i rządu jest już gotowa. O górniczej przyszłości i przeszłości mówiła w Rozmowie Dnia Radia Piekary prezydent Piekar Śląskich Sława Umińska-Duraj.

Piekary Śląskie są byłą już gminą górniczą. Niegdyś funkcjonowały tu dwie kopalnie, jednak po kopalni „Andaluzja” nie ma już prawie śladu, a likwidacja KWK „Piekary” trwa. Jaka będzie przyszłość pokopalnianych terenów w centrum miasta? – Ten teren po kopalni jest zbyt cenny, żeby oddać go od tak. Plany na to ma już pewnie SRK – mówiła w Rozmowie dnia prezydent Piekar Śląskich Sława Umińska-Duraj i dodaje, że odzyskanie pokopalnianych terenów przez miasto wcale nie jest oczywiste – Nie dostanę tego terenu za darmo – zauważa prezydent. – Jest to teren bardzo atrakcyjny – mówiła prezydent, zwracając uwagę, że jest on dobrze skomunikowany, leży w centrum miasta i ekonomicznie jest wiele warty. Nie wiadomo jeszcze jednak jaka będzie jego przyszłość.

Póki co, władze Piekar mają zamiar starać się o środki w ramach procesu tzw. „sprawiedliwej transformacji”. – Oczekuję sowitych środków na rewitalizację wyniszczonych terenów – mówiła w Radiu Piekary prezydent Umińska-Duraj. W kwestii środków na zrekompensowanie wyniszczającej górniczej działalności chodzi nie tylko o tereny na których znajdowały się kopalnie – Przez eksploatację górniczą ucierpiała zarówno sieć wodociągowa, infrastruktura dróg – zauważa prezydent Piekar Śląskich.

 

Autor: Mateusz Terech


0%
Skip to content