play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Rozmowa Dnia

(Rozmowa Dnia) Jan Olbrycht: będę recenzował Krajowe Plany Odbudowy

today26 kwietnia 2021

Background

Niemcy ratyfikowały ostatnio Fundusz Odbudowy. W Polsce? Europoseł ze Śląska, Jan Olbrycht podczas Rozmowy Dnia w Radiu Piekary nie przesądzał, ale w jego opinii wygląda na to, że PiS chce, żebyśmy zostali ostatni w kolejce do ratyfikacji. – Jako przedstawiciel opozycji zastanawiam się czy partii rządzącej zależy na tym Funduszu, mówił Olbrycht.

– Wygląda na to, że rząd się nie spieszy. Opozycja musi zadziałać – Polska musi ratyfikować Fundusz Odbudowy – zanim to się stanie trzeba załatwić kilka ważnych spraw np. w kwestii transparentności wydawania pieniędzy.

Rzecz idzie o 24 mld euro w dotacjach i ponad 30 mld w pożyczkach. – Zaliczka na krajowy plan odbudowy mogłaby być uruchomiona już we wrześniu tego roku – to ok. 15%, wynika ze słów Jana Olbrychta. Warunkiem jest podpisanie zobowiązań w konkretnych terminach.
– Będę recenzował Krajowe Plany Odbudowy, mówi śląski europarlamentarzysta: Powstała taka grupa. Będziemy opiniowali te plany. Potem grupa ta będzie monitorowała wydawanie tych pieniędzy.

Znaczenie Funduszu Sprawiedliwej Transformacji? Olbrycht: – Wszyscy nastawiają się na maksymalne kwoty. Np. 2 mld euro dla woj.śląskiego. Warunkiem jest przyjęcie neutralności klimatycznej do 2050 roku. Rząd rozplanował wydanie całej kwoty co by oznaczało, że zgodzi się na warunki. Ale nie wiadomo ostatecznie ile tych pieniędzy będzie, mówił gość radiowego poranka. W grę wchodzą środki dla trzech regionów. To jest Fundusz, który ma dotyczyć głównie kwestii związanych z ludźmi, miejscami pracy, przekwalifikowaniu pracowników likwidowanych firm, a nie załatwieniu innych spraw, wynika ze słów J.Olbrychta.

Co do notyfikacji umowy społecznej ws. transformacji górnictwa, J.Olbrycht przypomniał o obowiązującej regule odstąpienia od pomocy publicznej. Pod tym względem umowa społeczna dotycząca transformacji górnictwa może mieć więc problem. Ale w Komisji Europejskiej pozytywnie jest przyjmowany fakt, że związki zawodowe przyjmują w ogóle za możliwą likwidację kopalń. KE to nie jest ciało które jednoznacznie decyduje – może się zgodzić, jeśli zgodzą się poszczególne państwa, ale przy postawieniu pewnych ważnych warunków. Podstawa to transformacja energetyki – samo zamknięcie kopalń nie ograniczy emisji CO2, przypomniał europarlamentarzysta Jan Olbrycht.

Odnosząc się do kwestii europejskiego paszportu covidowego, gość radiowego poranka stwierdził, że  trwają prace nad przygotowaniem tego rodzaju dokumentu cyfrowego , ale zapewnił, że należy uniknąć sytuacji, w której ktoś nie otrzyma go mimo, że chce się zaszczepić, a nie może.

Autor: Adam Grabałowski


0%
Skip to content