play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Rozmowa Dnia

(Rozmowa Dnia) Jan Olbrycht europarlamentarzysta PO: jestem konserwatystą? Bardziej chadekiem

today17 lutego 2021

Background

Gdzie wylądują konserwatyści z PO? Jan Olbrycht, europoseł Platformy Obywatelskiej ze Śląska tak jest właśnie odbierany, ale prostuje: – (…) jeśli mam mówić o sobie, mówię o bardziej o chadeku (chrześcijańskim demokracie, przyp.red.), a nie konserwatyście. Stanowisko partii w sprawie aborcji na razie nie jest znane europosłowi z Cieszyna. – Spodziewam się, że będzie liberalniejsze, ale nie radykalne. Raczej  bez zgody na aborcję na życzenie.

Referendum ws. aborcji? – Jeśli są dwa stanowiska: „zakazać” vs liberalizować”, to inaczej się nie da. Jesienne protesty społeczne zaczęły się od kwestii skandalicznego wyroku Trybunału Konstytucyjnego burzącego kompromis aborcyjny , dziś ludzie wychodzą na ulice pod hasłami całkowitej liberalizacji tych przepisów. – Jeżeli jakaś strona przeforsuje swoje rozwiązanie w tej sprawie, to nie będzie spokoju przez wiele lat, mówił J.Olbrycht na antenie Radia Piekary.

W sprawie „dramatu szczepionkowego” polityk przyznał: – Zamówienia idą z całego świata. Szczepionki są eksportowane, ale nie ma restrykcji w tym zakresie. I dodał: – Było oburzenie, bo producenci nie wywiązują się z umów? KE przyznaje, że są problemy ale tylko z jednym dostawcą. Podpisane są umowy na 2,5 miliarda euro i trzeba to zrealizować. Dziś problemem jest, aby własność intelektualna, wiedza na temat szczepionek, była przekazana innym wytwórcom. Żeby były produkowane w innych krajach i preparatów było po prostu więcej. Czy firmy farmaceutyczne przekażą swoją wiedzę w tym zakresie ? – Tego nie wiemy, mówi europarlamentarzysta.

Autor: Adam Grabałowski


0%
Skip to content