play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Rozmowa Dnia

(Rozmowa Dnia) Jan Olbrycht: trwają prace nad europejskim paszportem covidowym

today26 kwietnia 2021

Background

O paszporcie covidowym, ratyfikacji Funduszu Odbudowy i pieniądzach z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji, mówił w Rozmowie Dnia Radia Piekary, europoseł PO ze Śląska, Jan Olbrycht.

Odnosząc się do kwestii europejskiego paszportu covidowego, gość radiowego poranka stwierdził, że w instytucjach europejskich trwają prace nad przygotowaniem tego rodzaju dokumentu cyfrowego , ale zapewnił, że należy uniknąć sytuacji, w której ktoś nie otrzyma go mimo, że chce się zaszczepić, a nie może. – Co innego ci, którzy nie chcą, mówił Jan Olbrycht.

Dokument ma pokazać, kto jest zaszczepiony, względnie wskaże na wykonany test. Węgrzy szczepią się rosyjską szczepionką, nieakceptowaną na razie w Unii Europejskiej, więc paszportu raczej nie dostaną. Jan Olbrycht podkreśla, że będzie to dokument dobrowolny: – Jeśli będziemy widzieli, że linie lotnicze, operatorzy turystyczni, właściciele kin, obiektów kultury itd. chcą takiego rozwiązania, liczyliby na to ze strony klientów, to takie zaświadczenie będzie wprowadzone.

Niemcy ratyfikowały ostatnio Fundusz Odbudowy. W Polsce? Europoseł ze Śląska nie przesądza, ale wygląda na to PiS chce, żebyśmy zostali ostatni w kolejce do ratyfikacji. – Jako przedstawiciel opozycji zastanawiam się czy partii rządzącej zależy na tym Funduszu czy nie, mówił Olbrycht. – Wygląda na to, że rząd się nie spieszy. Opozycja musi zadziałać – Polska musi ratyfikować Fundusz Odbudowy – zanim to się stanie trzeba załatwić kilka ważnych spraw np. w kwestii transparentności wydawania pieniędzy.

Rzecz idzie o 24 mld euro w dotacjach i ponad 30 mld w pożyczkach. – Zaliczka na krajowy plan odbudowy mogłaby być uruchomiona już we wrześniu – to ok. 15%, wynika ze słów Jana Olbrychta Warunkiem jest podpisanie zobowiązań w konkretnych terminach.

Autor: Adam Grabałowski


0%
Skip to content