play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Rozmowa Dnia

(ROZMOWA DNIA) Katowic starania o Europejską Stolicę Nauki

today13 maja 2021

Background

Katowice walczą o Europejską Stolicę Nauki w 2024 roku. To może być kolejny ważny tytuł dla stolicy województwa po uzyskaniu w 2015 roku tytułu Miasta Muzyki Unesco.

Były starania o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury, był tytuł Miasta Muzyki UNESCO, teraz pora na naukę. Katowice chcą stać się Europejską Stolicą Nauki już w 2024 roku.

Miasto się zmienia, także dzięki nauce

Katowice kroczą ścieżką przeobrażenia od miasta węgla i stali do nowoczesnej metropolii. Nie może być nowoczesnej metropolii bez kultury oraz bez nauki i tą naukę chcemy pokazać – mówi gość porannej Rozmowy Dnia Radia Piekary, wiceprezydent Katowic, Waldemar Bojarun. – Europejska Stolica Nauki to tytuł który przyznawany jest miastom ,które mogą się poszczycić zaangażowaniem w naukę i jej rozwój. Śląski Festiwal Nauki, największe wyzwanie miasta, zostało zorganizowane wspólnie z Uniwersytetem Sląskim oraz z kilkunastoma innym uczelniami, stało się wielkim wydarzeniem które przed pandemią odwiedzało kilkadziesiąt tysięcy ludzi – zaznacza Bojarun.

To nie tylko wymierne profity

Już starania o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury sprawiły, że zmieniło się miasto ale także jego mieszkańcy oraz mieszkańcy całej aglomeracji. To przede wszystkim poczucie, że mieszka się w miejscu które jest doceniane w Europie. Nie inaczej ma być teraz, ale Bojarun wylicza także wymierne korzyści starań o tytuł Europejskiej Stolicy Nauki. – Rozwój całej infrastruktury edukacyjnej, uczelni wyższych, to się przekłada bezpośrednio – pozyskiwanie studentów spoza Katowic, metropolii, regionu a nawet kraju. Mamy wielki szacunek dla Uniwersytetu Śląskiego i pozostałych śląskich uczelni. W Katowicach można studiować prawie wszystko – ocenia gość poranka.

Jest potrzebna miastu w przeobrażeniach

Gość poranka zwrócił uwagę na ważny aspekt nauki w rozwoju miast. Bez niej, nie byłaby możliwa zmiana na przykład samych Katowic. – Katowice kroczą ścieżką przeobrażenia od miasta węgla i stali do nowoczesnej metropolii. Nie może być nowoczesnej metropolii bez kultury oraz bez nauki i tą chcemy pokazać – mówi Bojarun.

Autor: Adam Złotorowicz


0%
Skip to content