play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Śląsk

(Rozmowa Dnia) Łukasz Kohut europoseł Lewicy: Ślązacy są mniejszością na Śląsku

today24 grudnia 2020

Background

– Podczas przemówienia w europarlamencie w języku śląskim tłumacze polegli, choć przygotowałem swoje przemówienie na piśmie, w języku polskim, mówił Ł.Kohut. Politykowi ze Śląska ewidentnie udało się podczas tego wystąpienia zwrócić uwagę społeczności międzynarodowej na sytuację rodowitych mieszkańców regionu.

Wśród naukowców nie ma jednej opinii na temat języka śląskiego. Ale odrębne zdania nie oznaczają, że nie istnieje. Europarlament zauważył że język śląski istnieje.

Powstała strona ślązoki.pl, która grupuje środowiska współpracujące na rzecz świadomości regionalnej. To ważne, bo środowisko jest mocno zróżnicowane. Rozmowa w wigilię, więc europarlamentarzysta przyniósł do studia Radia Piekary dwa słoiki czyli krauzy z symbolicznymi potrawami regionalnego stołu. Moczka – alegoria Śląska – mocna, ciężka, słodka, „industrialna”. Niemieckie orzechy, czeskie rodzynki, polskie śliwki i do tego śląski chachor czyli piernik – wszystko jasne – typowe odniesienie do Górnego Śląska. I drugo krauza – z konopiotką, potrawą zanikającą, zwaną w innych częściach regionu siemienotką – gorzkawy kontrast do słodkiej moczki.

 

Autor: Adam Grabałowski


0%
Skip to content