play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Rozmowa Dnia

(Rozmowa Dnia) Łukasz Kohut: reprezentuję Ślązaków. Robię swoje

today1 marca 2021

Background

Wakacje ? Miejmy nadzieję, że w lecie będziemy mieli możliwość wyjazdu i odpoczynku poza domem. Sam chciałbym pojechać do Norwegii, choć na razie obostrzenia na to nie pozwalają, mówił o poranku, w programie Radia Piekary Łukasz Kohut, europoseł Lewicy/Wiosny.

Czym skończy się ujawnienie taśm Obajtka? Europarlamentarzysta ze Śląska przypuszcza, że szef Orlenu premierem już nie zostanie. Jest przekonany, że zjednoczona opozycja wygra wybory parlamentarne, a język śląski zostanie uznany. Centrolewicowy projekt Biedronia i Trzaskowskiego? Kohut zaleca zaprosić ich na rozmowę do radia. Wtedy wszystko będzie jasne. Co do tajnych spotkań polityków? Europoseł przypuszcza, że to rewelacje prasy tabloidowej. Tym niemniej dla europosła najważniejsze jest odsunięcie od władzy Zjednoczonej Prawicy, bo każdy dzień ich rządów spycha nas w przeszłość.

Łukasz Kohut: – Reprezentuję Ślązaków i tyle. Robię swoje i nie będę teraz zajmować się insynuacjami co do tego kto z kim i jak?
Co do unijnego Funduszu Sprawiedliwej Transformacji, wszelkie procesy z tym związane europoseł obserwuje z bliska. – Ile dla województwa śląskiego? Kohut: – Można powiedzieć do premiera trochę brzydko – gdzie Pan był, gdy my jako komisja przemysłu mówiliśmy o szansie na 10 mld euro dla Polski. Zmniejszono go do ok. 3,8 mld, jeśli Polska podpisze neutralność energetyczną. Nie jest w końcu jasne co się wydarzyło. Bo są różne głosy, wynika z wypowiedzi polityka Lewicy: – Mówi się, że pieniądze dla Śląska miałyby być jeszcze dodatkowo okrojone o miliard – jestem tym przerażony, bo to poważna strata.

W momencie, kiedy Europa chce dać pieniądze – nasi z rządu mówią nie. Choć Ministerstwo Klimatu wskazuje, że jednak przyjęliśmy cel. Jeśli Polska nie poprze celu neutralności klimatycznej do roku 2050 to straci miliard złotych dla woj. śląskiego. Ciągle nie został zaakceptowany krajowy plan odbudowy – w obozie Zjednoczonej Prawicy trwają tarcia w tej sprawie, twierdzi Ł.Kohut.

Autor: Adam Grabałowski


0%
Skip to content