play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

  • cover play_arrow

    Nowy Ład. Problemy z realizacją inwestycji Andrzej Zazgórnik

Rozmowa Dnia

(Rozmowa Dnia) Maciej Konieczny, poseł Lewicy/ Razem: mamy próbę rozwalenia rynku mediów

today15 lutego 2021

Background

Wprowadzenie podatku od reklam w mediach w kształcie proponowanym przez PiS to próba rozwalenia niezależnych redakcji – tak wynika z wypowiedzi posła Lewicy. Poseł Partii Razem potwierdza, że jego ugrupowanie jest przeciw, ale przyznaje też, że  Lewica ma własną propozycję opodatkowania reklam, co ma przede wszystkim zmusić do płacenia gigantów cyfrowych, którzy dotąd tego nie robili.

Podatek cyfrowy – czyli niejako podwójne opodatkowanie samych reklam. Tak jak tytoń, alkohol. Wg posła Macieja Koniecznego reklama jest sztuką promowania czegoś co człowiekowi nie zawsze jest potrzebne. – To nie produkt pierwszej potrzeby, mówi. Ale podatek cyfrowy mieliby płacić przede wszystkim giganci o wysokim progu obrotów. Teraz nie płacą podatków, wynika ze słów parlamentarzysty.

– Jeżeli PiS ograniczyłoby swój projekt tylko do wielkich mediów, być może byśmy to poparli, mówił Konieczny, przekonując, że w tej chwili partii rządzącej chodzi o to, by uzyskać przewagę mediów pisowskich od niepisowskich. To próba rozwalenia polskiego rynku medialnego.

Parlamentarzysta odniósł się także do kondycji demokracji w Polsce. – Niezwykle restrykcyjne prawo aborcyjne w Polsce Konieczny ocenia jako tyranię, wskazując na przymus rodzenia martwych dzieci przez kobiety. Energia protestów w tej sprawie wygasła, bo musiało się tak stać po pewnym czasie. Ale wg lewicowego parlamentarzysty ich skala była ogromna. W wyborach z listy Lewicy, partia gościa poranka w Radiu Piekary ma prezentować głos propracowniczy, solidarny i wolnościowy.

Wybory za 2 czy 3 lata? – Rządzącym zależy, żeby były najpóźniej. Nie wiem, nie wypowiadałbym się jednoznacznie w tej sprawie, mówił gość radiowego poranka. I dalej: – Na razie wydaje mi się, że wybory będą w normalnym terminie.. Dużo osób młodych popiera lewicę – i to oznacza, że jeśli nie w najbliższych to w kolejnych wyborach będzie to widać po ilości głosów.

Co do negocjacji w sprawie programu zmian w górnictwie, gość Radia Piekary ma obawy, że to co teraz się proponuje jest „patykiem na wodzie pisane” – dla Unii Europejskiej, od której zależy wsparcie dla branży, oferta może być nieatrakcyjna, bo mało w tym transformacji regionu, a dużo finansowania dla górnictwa. – Do marca trzeba z tym zdążyć, jestem pełen nadziei alei niepokoju, mówił Maciej Konieczny.

Autor: Adam Grabałowski


0%
Skip to content