play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

  • cover play_arrow

    Ruda Śląska: Zaprosił kobietę do mieszkania, a następnie zgwałcił. Grozi mu kilkanaście lat więzienia Wojciech Czaputa

Rozmowa Dnia

(Rozmowa Dnia) Mańka-Szulik: Już widzimy ile pieniędzy mniej będzie w budżecie miasta

today31 maja 2021

Background

Polski Ład i kluczowe wyzwania samorządu – to tematy Rozmowy Dnia w Radiu Piekary, której gościem była Małgorzata Mańka-Szulik. Zdaniem prezydent Zabrza są niewiadome i powody do niepokoju.

Co myśli prezydent Zabrza o tak zwanym Nowym Polskim Ładzie? Odpowiedź na to pytanie wcale nie jest łatwa, bo niektóre rozwiązania nie są dla samorządowców do końca jasne. – Za mało wiemy, żeby się wypowiadać – mówiła Małgorzata Mańka-Szulik. To co już można powiedzieć o Polskim Ładzie, to fakt, że budzi mało optymistyczne emocje w samorządowcach: – Trochę niewiadomych, dużo niepokoju – oceniała prezydent Zabrza. Jej zdaniem to kolejna okazja, by po pieniądze sięgać do kieszeni samorządu: – Już widzimy ile pieniędzy mniej będzie w budżecie miasta – podkreślała prezydent Mańka-Szulik. W przypadku Zabrza szacuje się, że będzie to nawet 40 milionów złotych.

Wśród tematów poruszonych w Rozmowie Dnia pojawiły się między innymi kwestie związane z finansowaniem zabytków. Zdaniem prezydent Zabrza, regionowi należy się więcej pieniędzy na ochronę dziedzictwa kulturowego. Prezydent Zabrza wyraziła też nadzieję, że rewitalizacji doczekają się tereny pokopalniane. W tym mieście, w przeszłości funkcjonowało aż 8 kopalń. Trwa likwidacja ostatniej spośród nich. – Zabrze w zamian nie dostało nic – kwitowała prezydent.

Jednak jednym z najważniejszych wyzwań stojących przed zabrzańskim samorządem jest finansowanie oświaty: – Pensje dla nauczycieli są niedoszacowane. Dokładamy 43% do subwencji oświatowej. Zabrze jest w czołówce dopłacających – podkreślała Małgorzata Mańka-Szulik. – Mój głos jest taki, żeby nie szukać pieniędzy w kieszeniach samorządów, bo ich tam nie ma – podsumowywała prezydent Zabrza w Rozmowie Dnia.

 

 

Autor: Mateusz Terech


0%
Skip to content