play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

  • cover play_arrow

    Ruda Śląska: Zaprosił kobietę do mieszkania, a następnie zgwałcił. Grozi mu kilkanaście lat więzienia Wojciech Czaputa

Rozmowa Dnia

(Rozmowa Dnia) Marcin Michalik: pożyczka dla Ruchu była odpowiednio zabezpieczona

today3 marca 2021

Background

Kilka dni temu, funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji przeszukali gabinety w ratuszu w Chorzowie, a także mieszkania prezydenta i jego współpracowników oraz lokalne redakcje prasowe. Choć sprawa dotyczy pożyczki udzielonej przez miasto klubowi sportowemu Ruch, wiele osób uważa, że jest w tym  podtekst polityczny. Wśród nich jest gość poranka w Radiu Piekary, wiceprezydent Chorzowa Marcin Michalik.

– Wszystko odbyło się bardzo kulturalnie, wydałem co było potrzeba, mówi wiceprezydent. Co wskazuje na polityczne tło sprawy? Wg Michalika, na liście prokuratora wśród innych wątków, znanych wcześniej, znalazła się nowość – kampania wyborcza. Głównym tematem pozostaje kwestia pożyczki jakiej miasto udzieliło klubowi Ruch Chorzów. W sumie 18 mln zł.

Jak mówi wiceprezydent Michalik, PiS ma w Chorzowie bardzo słabe wyniki, a PO bardzo dobre i wielu osobom to przeszkadza. Stąd akcja CBŚ, która wkroczyła do mieszkań przedstawicieli miejskich władz i do lokalnych redakcji prasowych. Nie wiemy dlaczego przyjęło to takie rozmiary. Komuś z PiS może nie podobać się sytuacja w Chorzowie.

Ile odzyskano? – Miasto pożyczyło 6 milionów z czego połowę odzyskano, a resztę zamieniono na akcje. Termin spłaty przesunięto o kilka lat. Wydaje mi się, że do roku 2026, mówi wiceprezydent Michalik, potwierdzając, ż samorząd Chorzowa wspiera Ruch i podobnie w stosunku do swoich klubów robią inne miasta.

Czy naruszono staranność w dbałości o pieniądze publiczne. Miasto je zamroziło na jakiś czas . M.Michalik przekonuje, że są to największe środki, które przekazano na piłkę nożną. Pożyczone pieniądze trafiły na konta wierzycieli np. do Urzędu Skarbowego. – Na podobne wsparcie mogą liczyć tylko kluby sportowe, choć w dobie pandemii wspieramy też lokalnych przedsiębiorców – na przykład zwolniliśmy restauratorów z opłaty „alkoholowej”, mówił gość radiowego poranka.

Ile rocznie idzie na to, żeby Ruch promował miasto? – Jest w III lidze, sytuację ma ustabilizowaną. W 2026 roku będzie w zupełnie innym miejscu niż teraz, stwierdził wiceprezydent miasta. I dalej:.- Wsparcie roczne zależy od bieżącej sytuacji i wynosi od 2 mln do 4 mln zł. Ostatnio promocja miasta odbywa się np. w internecie, gdzie klub pisze o tym co dobrego dzieje się w mieście. Ruch wygrał przetarg.

W miniony czwartek wizytę w Chorzowie planował wicepremier Gowin. Ale nie dojechał. Spotkanie odwołano. – Była sesja na temat powołania z innymi gminami i Skarbem Państwa spółki, dzięki której m.in. powstanie nowe osiedle w Maciejkowicach, mówił wiceprezydent Chorzowa Marcin Michalik.

Autor: Adam Grabałowski


0%
Skip to content