play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Rozmowa Dnia

(Rozmowa Dnia) Marek Wesoły: nie wykluczam powrotu do samorządu

today28 kwietnia 2021

Background

Wiarygodność rządu jeśli chodzi o Śląsk i górnictwo jest dosyć niska. Gościem Rozmowy Dnia w Radiu Piekary był poseł PiS Marek Wesoły, który mówi, że wewnętrznie rzeczywiście jest przekonany, że wszystko to mogło być zrealizowane inaczej. – Ale musimy brać pod uwagę naciski Unii Europejskiej, żałuję, że nie poszło to w kierunku deklarowanym kilka lat temu.

Gość radiowego poranka przypomina, że były próby inwestycji w czyste technologie, były prace, ale zauważył, że życie zweryfikowało to wszystko, również przez wzgląd na założenie unijne. – Myślę, że przed regionem trudne lata.

Program dla Śląska? Szef Solidarności w regionie, Dominik Kolorz mówił, że się „rypnął”. – To miała być wielka cywilizacyjna strategia. Miejmy nadzieję, że uczymy się na błędach. – Śląsk musi stawić czoła olbrzymim wyzwaniom. Mam nadzieję, że to co będzie następne będzie lepiej realizowane.

Prezydent Duda deklarował, że nie pozwoli, żeby górnictwu stała się krzywda i co? – Życie nas zweryfikuje za 5-10 lat. UE postawiła na Zielony Ład. To, że powstała umowa, która pokazuje kres energetyki węglowej, wskazuje, że dziś nie ma warunków dla utrzymania górnictwa. Ale to warunki narzucane z zewnątrz. Warunki rynkowe opisane są prawem europejskim. To nie jest dobra polityka, że polskie spółki kupują węgiel za granicą, a nie realizują kontraktów z kopalniami.

Marek Wesoły: – W negocjacjach z UE zachowaliśmy się zbyt pasywnie jeśli chodzi o Śląsk. Ocena za to? Tylko „trója”. Mam wrażenie, że w ministerstwach nie ma zrozumienia dla specyfiki tej ziemi.

Zamierza pan kandydować na prezydenta Rudy Ślaskiej. – Ja nigdy nie ukrywałem, że bliski jest mi samorząd, nigdy tego nie porzuciłem, mówi poseł Wesoły. – Jeśli będzie szansa w wyborach samorządowych, to czemu nie? Mam wrażenie, że wyborcy oczekują, żeby człowiek kandydujący był im bliski. Gdy przyjdzie pora decyzji, trzeba będzie zweryfikować aktualną sytuację.

Co PiS obiecał Lewicy za poparcie Programu Odbudowy? RPO? – Nie wiem, ale dobrze byłoby wreszcie problem kandydatury na Rzecznika Praw Obywatelskich rozwiązać, mówił gość radiowego poranka.

Autor: Adam Grabałowski


0%
Skip to content