play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

  • cover play_arrow

    Nowy Ład. Problemy z realizacją inwestycji Andrzej Zazgórnik

Rozmowa Dnia

(Rozmowa Dnia) Marek Wesoły: Ocena za negocjacje z UE w sprawie Śląska? Tylko trója

today28 kwietnia 2021

Background

Umowa społeczna w sprawie transformacji górnictwa będzie parafowana – jeśli to przełom to dla kogo? Taki początek miała w Radiu Piekary Rozmowa Dnia z posłem PiS ze Śląska, Markiem Wesołym. Odpowiedź nieco żartobliwa: – Przełom przede wszystkim dla gremium, które tam tak długo siedzi i negocjuje.

– Swego czasu, grzecznie się dogadaliśmy, że posłowie nie będą brali udziału w negocjacjach. Teraz jednak, warto byłoby, żeby parlamentarzyści ze Śląska mogli to przeczytać. Gdyby Marek Wesoły był premierem sam by uczestniczył w rozmowach. – No, ale ja jestem z tego regionu, mówił radiowy gość.

Gdybym był związkowcem? – Strona społeczna wzięła na siebie olbrzymią odpowiedzialność – nie przesądzałbym teraz, czy wziąłbym to też na siebie, mówi M.Wesoły. – Są odprawy, osłony, gwarancje pracy, indeksacje płac. Gdyby się na tym umowa zamykała to proszę bardzo. Ale jest wiele innych spraw, mówił gość radiowego poranka. I dalej: – Wśród zapisów, są też inwestycje w czyste technologie, transformacja Śląska, nadzieje dla gmin górniczych. To początek trudnej długiej i trudnej drogi.

Czy Unia Europejska się na te zapisy zgodzi? Poseł z Rudy Śląskiej przekonuje, że to dopiero punkt wyjścia. – 30 lat spisane na 12 stronach – to nie zamyka tematu, a go dopiero otwiera. Wesoły: – Jestem zwolennikiem spokojnego, a nie szybkiego sposobu dochodzenia do zmian. Czy rząd kupuje sobie spokój tym dokumentem? – Załatwienie spraw w UE trochę potrwa, zauważył gość Rozmowy Dnia.

Autor: Adam Grabałowski


0%
Skip to content