play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Rozmowa Dnia

(Rozmowa Dnia) Marszałek województwa śląskiego: Nie zadeklaruję narodowości śląskiej

today5 maja 2021

Background

Sprawiedliwa transformacja i kwestia deklarowania narodowości śląskiej w Spisie Powszechnym były przedmiotem porannej Rozmowy Dnia w Radiu Piekary. Gościem Marcina Zasady był dzisiaj marszałek województwa śląskiego Jakub Chełstowski.

Do ilu województw popłyną środki związane z transformacją energetyczną? Obecnie mówi się, że może być ich aż sześć, jednak inne zdanie ma na ten temat marszałek województwa śląskiego Jakub Chełstowski – To są jeszcze kwestie, które wymagają ustaleń, w moim przekonaniu te środki otrzymają tylko trzy województwa.

Województwo śląskie będzie regionem najbardziej dotkniętym likwidacją sektora wydobywczego. Konieczne było więc wypracowanie konsensusu pomiędzy stroną rządową, a związkami zawodowymi spółek węglowych. Negocjacje pomiędzy tymi podmiotami, w zakresie ostatecznego kształtu umowy społecznej trwały bardzo długo, jednak pod koniec ubiegłego miesiąca udało się je doprowadzić do skutku. Zdaniem marszałka Chełstowskiego to wielki sukces. – Nie dziwie się stronie społecznej, że walczy o swoje interesy – mówił marszałek. Zapytany o deklarację neutralności energetycznej do 2050 roku marszałek zapowiedział: – Do tej neutralności będziemy dążyć. Marszałek odniósł się także do planów powstania nowej kopalni w Rybniku: – Nie jestem zwolennikiem budowy żadnej kopalni na Śląsku. Te czasy mamy już za sobą – mówił Jakub Chełstowski w Rozmowie Dnia. Zaznaczył, że gminy w których potencjalnie miałyby powstać nowe kopalnie, nie otrzymają środków z programu sprawiedliwej transformacji.

Marszałek mówił także o deklarowaniu narodowości śląskiej w trwającym Spisie Powszechnym. – Nie zadeklaruje narodowości śląskiej – mówił. – W mojej ocenie to jest polityczny lans – kwitował marszałek Chełstowski działalność stowarzyszeń nawołujących do deklarowania śląskiej narodowości i języka w spisie. Jego zdaniem takie organizacje ośmieszają Śląsk, nic nie załatwiają dla Śląska na poziomie regionalnym i centralnym, siejąc ponadto niepokój społeczny. Zapytany o setki tysięcy ludzi, którzy zadeklarowali śląską narodowość w poprzednim spisie, marszałek odpowiadał: Moim zdaniem te wszystkie osoby zostały wprowadzone w błąd.

 

Autor: Mateusz Terech


0%
Skip to content