play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Rozmowa Dnia

(Rozmowa Dnia) Monika Rosa, Koalicja Obywatelska/Nowoczesna: nowy RPO? Dobrze, że nie przeszła kandydatura PiS

today19 lutego 2021

Background

-Na szczęście nie przeszła kandydatura proponowana przez PiS na Rzecznika Praw Obywatelskich. Piotr Wawrzyk w Senacie nie zyskał poparcia, przypomniała posłanka Monika Rosa.

– Zobaczymy jak sytuacja w Zjednoczonej Prawicy się rozwinie. Na razie decyzja PO o poparciu liberalizacji prawa aborcyjnego daje znać, co możemy zrobić w przyszłości, kiedy PiS przegra wybory, mówiła Monika Rosa. Gowinowi bliżej czy dalej do rozmów z opozycją? Tego nie ogłasza się przez media. Najbliższe dni i godziny będą sprawdzianem dla posłów Porozumienia.

PO a kompromis aborcyjny? Przyjęto deklarację, że możliwe jest przerywanie ciąży do 12 tygodnia w trudnej sytuacji kobiety po konsultacji ze specjalistami. Nowoczesna od zawsze była za liberalizacją. Zachęcaliśmy posłów PO do tego. Co do szczegółów, trzeba w przyszłości podjąć jaką inicjatywę, mówi posłanka Nowoczesnej. I dodaje: – Takie rozwiązanie to standard w Europie za wyjątkiem Watykanu, Malty i Lichtensteinu.

Posłanka Rosa zastrzega jednak: – Nie ma czegoś takiego jak aborcja na życzenie. Nikt nikogo do dokonywania aborcji nie namawia. Jestem usatysfakcjonowana że duża partia opozycyjna jest za liberalizacją. Konserwatyści w PO mają prawo czuć się oszukani? Przestrzegali przed radykalnym skrętem w lewo. – To nie skręt. W Wlk. Brytanii, nawet na Węgrzech jest albo depenalizacja albo liberalne prawo. To już u nas powinno być od dawna, mówiła o poranku w Radiu Piekary M.Rosa.

Liberalizacja sprzeczna z deklaracją ideową PO sprzed 20 lat? Świat się zmienia. – Konserwatystów szanuję, ale Państwo Polskie ma być świeckie. Są w kraju ludzie, którzy aborcji nigdy nie zrobią, ale są i tacy, którzy chcieliby mieć do tego prawo. To ostateczność, do której dochodzi rzadziej jeśli jest rozwinięta edukacja seksualna, dostęp do antykoncepcji itd.

Autor: Adam Grabałowski


0%
Skip to content