play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Rozmowa Dnia

[ROZMOWA DNIA] Najważniejsze by kopalnia Turów funkcjonowała

today27 maja 2021

Background

Prośby nic nie dały, zaczęły się groźby. Przedstawiciele Republiki Czeskiej skarżą Polskę do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie kopalni węgla brunatnego Turów. Według Czechów, działalność kopalni ma zły wpływ na stan wód i powietrza w regionie.

Spór trwa od pięciu lat ale teraz nabrał tempa. Czesi poskarżyli się do TSUE na stronę polską i plany rozbudowy kopalni Turów na Dolnym Śląsku. Podkreślają, że przygraniczna kopalnia Turów zabiera im wodę i zanieczyszcza powietrze, a w procesie wydawania decyzji środowiskowej naruszono prawo UE. Z częścią zarzutów już zgodziła się Komisja Europejska.

Czesi stworzą umowę

Na zasadzie konsensusu, strona czeska ma wypracować teraz umowę międzypaństwową, ale proces jej spisywania jeszcze trwa. Czesi skargi nie wycofali.

–  Porozumienie w tym względzie będzie, wszystko jest na dobrej drodze. Trudno tu coś komentować, ale najważniejszy jest interes polski w tej prawie by kopalnia funkcjonowała – przyznał w porannej Rozmowie Dnia Radia Piekary, poseł Prawa i Sprawiedliwości, Waldemar Andzel. – Relacje między Polską a Czechami były zawsze dobre. Kopalnie węgla brunatnego są odkrywkowe i zawsze budzą emocje, na przykład Zielonych. I oni by pewnie pomykali wszystkie takie kopalnie – argumentuje Andzel.

Polski budżet ma sfinansować projekty istotne z punktu widzenia mieszkańców czeskiego pogranicza. Wykonanie umowy ma kosztować ok. 40-45 mln euro (180-200 mln zł).

Autor: Adam Złotorowicz


0%
Skip to content