play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

  • cover play_arrow

    Nowy Ład. Problemy z realizacją inwestycji Andrzej Zazgórnik

Rozmowa Dnia

[ROZMOWA DNIA] Nowa dyrektorka Muzeum Śląskiego nieznana w środowisku

today4 marca 2021

Background

Maria Czarnecka zostanie nową dyrektorką Muzeum Śląskiego w Katowicach. To od mniej więcej roku pozostaje bez nominalnego szefa. Teraz jednak nie ogłoszono konkursu, a nowa dyrektor wybrana zostanie arbitralnie.

Z Narodowego Banku Polskiego do Muzeum Śląskiego w Katowicach. Maria Czarnecka będzie nową dyrektorką najważniejszego muzeum w województwie. Zostanie powołana bez konkursu. Maria Czarnecka zostanie dyrektorem Muzeum Śląskiego, jeżeli zgodzi się na to minister kultury.

Nieznana w środowisku

Czarnecka nie jest znana śląskim muzealnikom. – Albo ogłaszamy konkurs i przychodzą ci którzy mają doświadczenie, albo mamy kogoś utytułowanego – i wtedy nie ogłaszamy konkursu. Myślałem, że będzie to ktoś utytułowany w środowisku muzealników a jest to osoba nieznana – mówi o przyszłej dyrektor Muzeum Śląskiego, rekomendowaną przez ministra kultury, wicepremiera Piotra Glińskiego, Marii Czarneckiej gość Rozmowy Dnia Radia Piekary, przewodniczący Śląskiej Partii Regionalnej, Henryk Mercik.

Muzeum bez dyrektora

Placówka nie ma dyrektora od stycznia 2020 roku, kiedy marszałek wraz z zarządem województwa odwołał ze stanowiska Alicję Knast. Kilka miesięcy później Wojewódzki Sąd Administracyjny w nieprawomocnym wyroku unieważnił tę decyzję.

Autor: Adam Złotorowicz


0%
Skip to content