play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Rozmowa Dnia

(Rozmowa Dnia) Od zawsze deklaruję narodowość śląską

today27 kwietnia 2021

Background

Trwa narodowy spis powszechny. Na Śląsku od ponad dekady wzbudzający szereg kontrowersji i emocji, to przez możliwość lub jej brak deklaracji narodowości śląskiej.

Polska,  śląska czy jeszcze inna. To pytanie od dekad wzbudza na naszym terenie emocje i w zależności od odpowiedzi, sytuuje ludzi po różnych stronach barykady. Czasami wręcz otoczonej zasiekami. Nie inaczej jest podczas tegorocznego spisu powszechnego.

Marszałek Polakiem

O to, by deklarować narodowość polską apeluje w „Gazecie Parkowej” marszałek województwa śląskiego, Jakub Chełstowski. Zostało to uznane za jawne złamanie zasad spisu powszechnego, dodatkowo finansowane z pieniędzy śląskich podatników. Do apelu marszałka odniósł się także gość porannej Rozmowy Dnia Radia Piekary, lider Ruchu Autonomii Śląska, Jerzy Gorzelik.

– Apel marszałka województwa śląskiego utwierdził mnie w przekonaniu, że mamy państwo z dykty. To jest państw, w którym marszałek województwa z pieniędzy publicznych prowadzi nieuprawnioną agitację – ocenia Gorzelik, dodając jaką opcję wybierze. – ja konsekwentnie od pierwszego spisu deklaruję jako jedyną narodowość śląską. Myślę że nawet część powstańców, przychyliłaby się do tego zdania, choć nie mieli oni możliwości składania takich deklaracji – dodaje Gorzelik.

RAŚ za deklarowaniem śląskości

Miasto Rybnik, jak podkreśla redaktor Marcin Zasada, z pieniędzy miejskich zachęca do deklarowania narodowości śląskiej. Gorzelik ocenia – Ruch Autonomii Śląskiej utrzymuje się ze składek członkowskich i ofiarodawców i w ten sposób zachęcamy do deklarowania. Działania miasta Rybnik może budzić wątpliwości – dodaje Gorzelik. – Polakom radzę deklarować narodowość polską, a Ślązakom śląską, zgodnie ze swoim poczuciem – .

Autor: Adam Złotorowicz


0%
Skip to content