play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

  • cover play_arrow

    Ruda Śląska: Zaprosił kobietę do mieszkania, a następnie zgwałcił. Grozi mu kilkanaście lat więzienia Wojciech Czaputa

Rozmowa Dnia

(Rozmowa Dnia) Od zawsze deklaruję narodowość śląską

today27 kwietnia 2021

Background

Trwa narodowy spis powszechny. Na Śląsku od ponad dekady wzbudzający szereg kontrowersji i emocji, to przez możliwość lub jej brak deklaracji narodowości śląskiej.

Polska,  śląska czy jeszcze inna. To pytanie od dekad wzbudza na naszym terenie emocje i w zależności od odpowiedzi, sytuuje ludzi po różnych stronach barykady. Czasami wręcz otoczonej zasiekami. Nie inaczej jest podczas tegorocznego spisu powszechnego.

Marszałek Polakiem

O to, by deklarować narodowość polską apeluje w „Gazecie Parkowej” marszałek województwa śląskiego, Jakub Chełstowski. Zostało to uznane za jawne złamanie zasad spisu powszechnego, dodatkowo finansowane z pieniędzy śląskich podatników. Do apelu marszałka odniósł się także gość porannej Rozmowy Dnia Radia Piekary, lider Ruchu Autonomii Śląska, Jerzy Gorzelik.

– Apel marszałka województwa śląskiego utwierdził mnie w przekonaniu, że mamy państwo z dykty. To jest państw, w którym marszałek województwa z pieniędzy publicznych prowadzi nieuprawnioną agitację – ocenia Gorzelik, dodając jaką opcję wybierze. – ja konsekwentnie od pierwszego spisu deklaruję jako jedyną narodowość śląską. Myślę że nawet część powstańców, przychyliłaby się do tego zdania, choć nie mieli oni możliwości składania takich deklaracji – dodaje Gorzelik.

RAŚ za deklarowaniem śląskości

Miasto Rybnik, jak podkreśla redaktor Marcin Zasada, z pieniędzy miejskich zachęca do deklarowania narodowości śląskiej. Gorzelik ocenia – Ruch Autonomii Śląskiej utrzymuje się ze składek członkowskich i ofiarodawców i w ten sposób zachęcamy do deklarowania. Działania miasta Rybnik może budzić wątpliwości – dodaje Gorzelik. – Polakom radzę deklarować narodowość polską, a Ślązakom śląską, zgodnie ze swoim poczuciem – .

Autor: Adam Złotorowicz


0%
Skip to content