play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Rozmowa Dnia

(Rozmowa Dnia) Panteon Górnośląski nie dla Kutza?

today30 marca 2021

Background

To miejsce pokazujące ostatnie sto lat historii przez pryzmat osób służących Śląsku i Polsce. Takie jest założenie Panteonu Górnośląskiego, o którym mówi w Rozmowie Dnia dyrektor Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach, Andrzej Sznajder.

Kogo uhonorować w Panteonie? To pytanie rozbudza emocje od wielu miesięcy. Powstał właśnie Leksykon ważnych dla Śląska postaci, który nieco zdradza, kto znajdzie się na wystawie stałej, powstającej w podziemiach katowickiej Archikatedry.

Panteon nie dla Kutza?

Goszczący w Rozmowie Dnia Radia Piekary szef katowickiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej, Andrzej Sznajder przyznaje, że reżysera Kazimierza Kutza ani kardiochirurga Zbigniewa Religi nie ma w Leksykonie i niewykluczone, że nie będzie ich też w Panteonie.

Nie znajdziemy tam Kazimierza Kutza, podobnie jak nie ma tam Aleksandry Śląskiej, Adama Didura i Ryszarda Riedla, a powinni się tam znaleźć. Ale nie mówimy o leksykonie a o wystawie stałej Panteonu Górnośląskiego – zaznacza Sznajder dodając – Panteon i leksykon powstały w określonych okolicznościach. Ich inspiracją były przypadające w tych latach kolejne rocznice Powstań, Plebiscytu a za chwilę setna rocznica objęcia części Górnego Śląska przez Rzeczpospolitą. I to była ta inspiracja – mówi.

Pytany z kolei o Jerzego Ziętka, Sznajder mówi wprost, że wraz z Edwardem Gierkiem powinni się znaleźć w Czarnej Księdze Śląskiego Komunizmu.

Autor: Adam Złotorowicz


0%
Skip to content