play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

  • cover play_arrow

    Ruda Śląska: Zaprosił kobietę do mieszkania, a następnie zgwałcił. Grozi mu kilkanaście lat więzienia Wojciech Czaputa

Rozmowa Dnia

(ROZMOWA DNIA) Personalna reforma wymiaru sprawiedliwości

today6 kwietnia 2021

Background

Wymiar sprawiedliwości działa fatalnie a sądy stanęły, częściowo z powodu pandemii a po części z ich nieprzygotowania i chaosu, uważa gość Rozmowy Dnia Radia Piekary, niedawny katowicki sędzia a obecnie prawnik Fundacji Batorego, Jarosław Gwizdak.

Reforma wymiaru sprawiedliwości trwa od blisko sześciu lat a jej wymiernych efektów – w postaci na przykład skróconego czasu postępowań czy prostszych procedur, nie widać. Między innymi o tym mówił gość Rozmowy Dnia Radia Piekary, prawnik Fundacji Batorego, Jarosław Gwizdak.

Potrzebna cyfryzacja

Gwizdak zauważa, że mamy trzecią dekadę XXI wieku a wiele sądów nie jest scyfryzowanych. To rodzi problemy a sędziowie nie mogą doczekać się akt spraw – które mogliby przeglądać w jednolitym systemie. Równocześnie powołuje się nowe instytucje.

 – Żaden z ministrów sprawiedliwości po 1989 roku nie miał odwagi, wizji, i strategii by system sprawiedliwości zreformować.  Ta obecna reforma jest tylko w wymiarze personalnym, tworzy się Izbę Dyscyplinarną przy Sądzie Najwyższym – a takich tworów się nie robi – zauważa Gwizdak.

Autor: Adam Złotorowicz


0%
Skip to content