play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Rybnik

(Rozmowa Dnia) Piotr Kuczera: bez samorządów nie może być rozmowy o przyszłości gmin górniczych

today7 kwietnia 2021

Background

Co z okrągłym stołem ws. transformacji górnictwa? Odbyło się jedno spotkanie z wiceministrem. Soboniem, potem rozmawiali z nim przedstawiciele gmin górniczych. Efekty? Samorządy będą miały szansę się wypowiedzieć.

Gościem Rozmowy Dnia Radia Piekary był w środę Piotr Kuczera, prezydent Rybnika, który stwierdził jasno: – Okrągły stół jest potrzebny, mówi P.Kuczera. – Skupienie się jedynie na kwestiach pracowniczych jest niewystarczające. Po likwidacji branży górniczej problemy mogą być gigantyczne, uważa prezydent Rybnika. – W proponowanej umowie społecznej jest jeden punkt dotyczący gmin górniczych. Rozmowy trwają od września, końca nie widać, to nie jest optymistyczny prognostyk dla samorządów.

Kolejne miasta żegnają się z górnictwem i sobie radzą, dlaczego nie w Rybniku? Prezydent Kuczera: – To nie chodzi o pojedyncze miasta, bo problem jest szerszy. My mówimy o przekształceniu gospodarczym całego województwa na przestrzeni dwóch dekad. Kuczera: – Oczekuję takich rozmów. Bo bez samorządu nie da się tego zrobić.

Program szczepień schodzi na poziom samorządów. – W Rybniku mamy trzy lokalizacje, czekamy na szczepionki, mówi Piotr Kuczera. – Oby jak najszybciej, bo to w tej chwili podstawowy problem. Mamy przeszkolony personel, mam nadzieję, że podejmie wyzwanie. Prezydent Rybnika mówi wprost: – Dajcie szczepionkę a myślę, że i personel i miejsce się znajdzie. Ludzie są zmęczeni. 500 osób dziennie ma być szczepionych – to realne. Ważna jest chęć mieszkańców. – Kiedy program ruszy? Jutro, 9.30 wideokonferencja z wojewodą – mam nadzieję, że będzie wyraźny sygnał, mówi Piotr Kuczera.

Autor: Adam Grabałowski


0%
Skip to content