play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Rybnik

(Rozmowa Dnia) Piotr Kuczera, prezydent Rybnika: jako pierwsi uhonorujemy Kazimierza Kutza

today22 stycznia 2021

Background

Rybnik będzie miał plac Kazimierza Kutza – miasto jako pierwsze w regionie i kraju postępuje w ten sposób, niemal 2 lata po śmierci słynnego filmowca o śląskich korzeniach. Uroczystości z tym związane już niebawem. Gość Rozmowy Dnia w Radiu Piekary, prezydent Rybnika Piotr Kuczera, podkreślał znaczenie twórczości i poglądach reżysera w kontekście dyskusji o Śląsku i śląskości.

– W 2010 roku w Spisie Powszechnym wpisałem narodowość śląską i wcale się z tym nie kryję, mówił prezydent Rybnika, podkreślając też znaczenie języka śląskiego. – Katowice powinny być centrum pamięci o Kazimierzu Kutzu – jako stolica regionu i miasto, z którego pochodzi filmowiec, mówił Piotr Kuczera.

Samorządy czekają na rozdział środków w ramach trzeciej puli Funduszu Inwestycji Lokalnych. Śląski Związek Gmin i Powiatów czeka na transparentny i sprawiedliwy podział tych pieniędzy. Zadano już pytanie o mechanizm wg jakiego się to dzieje, ale odpowiedź jest niezbyt zadowalająca. Wygląda na to, że zajmuje się tym Warszawa, wynika ze słów prezydenta Rybnika.

– W drugim rozdaniu dostaliśmy 10 mln zł na budowę hospicjum. Nie chciałbym jakiejś rywalizacji między rywalizacji, ale chciałbym wiedzieć dlaczego było to 10 a nie na przykład 17 milionów, mówił w Rozmowie Dnia, Piotr Kuczera.

 

Autor: Adam Grabałowski


0%
Skip to content