play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

  • cover play_arrow

    Nowy Ład. Problemy z realizacją inwestycji Andrzej Zazgórnik

Rybnik

(Rozmowa Dnia) Piotr Kuczera: wybór Śląska w Spisie Powszechnym – wyborem serca

today7 kwietnia 2021

Background

– Język śląski, narodowość śląska. To mój wybór , mówił w Radiu Piekary prezydent Rybnika Piotr Kuczera. I dalej: – Kultura, język polski są bardzo ważne, ale urodziłem się w takiej rodzinie, w której śląskość była czymś naturalnym. Podając to w spisie powszechnym decydujemy się na wybór serca.

– Tych wartości chcę się trzymać. Oficjalne profile Rybnika promują taki wybór. I to od dawna . Akcja „Jest żech z Rybnika” pokazuje pewien kierunek. Spiszmy się tak jak czujemy – wtedy spis będzie miał wartość poznawczą. Miasto Rybnik zachęca oficjalnie do podawania w spisie takich opcji, mówił prezydent Kuczera.

Marszałek województwa zachęcał do spisywania się „jak trzeba” jako Polacy tak jak Powstańcy Śląscy. – Jest wokół tego sporo kontrowersji – bo trzeba spojrzeć na historyczną perspektywę, bardzo skomplikowany problem, analizując tamte czasy, mówił prezydent Rybnika. – Bardzo mi imponują miejsca na ziemi gdzie funkcjonuje wielokulturowość. Śląsk jest takim miejscem, trzeba to uznać.

Rządowy Fundusz Inwestycji lokalnych – rozdział środków był i jest krytykowany. Rybnik w obecnym rozdaniu może liczyć na 3,2 mln zł, które skierowane będą na termomodernizację. Prezydent Piotr Kuczera zauważa, że ogólnie rzecz biorąc, tak naprawdę samorządy nie potrzebują wsparcia rządowego, tylko tego, żeby nie ograniczać im przychodów. – Aby samorząd był sprawny potrzebuje silnego stałego finansowania, a nie dotacji. Tym bardziej, że kryteria przyznawania środków nie do końca są jasne.

Autor: Adam Grabałowski


0%
Skip to content