play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Rozmowa Dnia

(Rozmowa Dnia) Podwyżki dla zwalnianych pracowników?

today23 marca 2021

Background

Ostatnie trzydzieści lat z węglem. Nad zmianami systemu gospodarczego w Polsce od tygodni głowią się w Katowicach. Z wcześniejszych zapowiedzi wynika, że negocjacje mają się zakończyć w tym miesiącu. Jest jeszcze szereg palących kwestii, w tym podwyżki dla pracowników.

Umowa społeczna, uzgodniona niemal w całości, mówi wiceminister do spraw górnictwa, Artur Soboń. Uczestniczący w negocjacjach związkowcy nie są tak optymistyczni. Do uzgodnienia pozostało wiele poważnych kwestii, odbija piłkę gość porannej Rozmowy Dnia Radia Piekary, szef górniczej Solidarności, Bogusław Hutek.

Co z wynagrodzeniem dla pracowników?

Likwidacja górnictwa niesie ze sobą, oprócz gospodarczych, także poważne skutki społeczne. Stąd, cześć rozmów dotyczy między innymi zasad zwalniania pracowników. Związkowcy domagają się gwarancji zatrudnienia dla górników, pojawiła się też kwestia podwyżek dla tych, którzy dalej będą pracować.

To są propozycje do dogadania. 29 lat bez zapisania jakiejkolwiek indeksacji, na przykład o inflację? To byłoby niepoważne z naszej strony. Ostatnia podwyżka była rok temu, a wcześniejsza jeszcze za Kompanii Węglowej – zaznacza Hutek.

Dostawy zagrożone?

Kolejną palącą kwestią według przewodniczącego Hutka, jest sprawa gwarancji odbioru węgla przez inne podmioty. Wiąże się to z tzw. owskaźnikowaniem kopalń i zdarzeniami nadzwyczajnymi. Związkowcy pytają, czy  nieodbieranie zakontraktowanego węgla to zdarzenie nadzwyczajne czy nie nadzwyczajne.

Autor: Adam Złotorowicz


0%
Skip to content