play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

  • cover play_arrow

    Ruda Śląska: Zaprosił kobietę do mieszkania, a następnie zgwałcił. Grozi mu kilkanaście lat więzienia Wojciech Czaputa

Rybnik

(Rozmowa Dnia) Podział środków musi być logiczny, transparentny, sprawiedliwy. Piotr Kuczera, prezydent Rybnika

today22 stycznia 2021

Background

Miasto Rybnik jest liderem pod względem liczby wniosków o dofinansowanie w programu walki ze smogiem. – Na początku nie było z tym najlepiej, teraz program się rozwija. 4,5 tysiąca wniosków i zapytań odnotowano w miejskiej instytucji, która program pilotuje. Gościem Rozmowy Dnia, Piotr Kuczera, prezydent Rybnika i szefem Śląskiego Związku Gmin i Powiatów.

1,2 tys. wniosków tylko na dotacje przy wymianie „kopciuchów” – taka ilość palenisk to ciągle niewiele, raptem 10% wszystkich, które trzeba w Rybniku zmodernizować. – W budżecie mamy 70 mln zł na unowocześnienie instalacji grzewczych, robimy wszystko żeby jak największą liczbę pieców wymienić – mówi prezydent Rybnika.

Ostatnio dowiedzieliśmy się, że Śląsk może liczyć na ponad 4 mld euro z nowego unijnego rozdania, z czego przeszło 2 mld zł to Fundusz Sprawiedliwej Transformacji. Oczekiwania? – Musi nastąpić zmiana profilu gospodarczego Rybnika – na razie to jeszcze miasto górnicze, przypomniał Piotr Kuczera. Chciałbym, żeby pieniądze poszły na tereny pozostawione po branży wydobywczej. – Przykład? Rekultywacja obszaru po kopalni Ignacy, mówił Piotr Kuczera w Rozmowie Dnia.

– Bardzo byśmy chcieli, żeby weszły w miasto takie branże, które są dziś HiTec. To szansa dla całego Śląska – mamy uczelnie, zaplecze, dodawał prezydent Rybnika. Czekamy na rozstrzygnięcie sądowe ws. planów powstania kopalni w Rybniku. Mieszkańcy nie chcą eksploatacji górniczej pod miastem, wynika ze słów prezydenta Kuczery.

 

Autor: Adam Grabałowski


0%
Skip to content