play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

  • cover play_arrow

    Ruda Śląska: Zaprosił kobietę do mieszkania, a następnie zgwałcił. Grozi mu kilkanaście lat więzienia Wojciech Czaputa

Rozmowa Dnia

[ROZMOWA DNIA] Problemy z Czechami, problemy z Białorusią

today27 maja 2021

Background

Tematy międzynarodowe i rola Polski w regionie zdominowały dzisiejszą Rozmowę Dnia Radia Piekary. Jej gościem był poseł Prawa i Sprawiedliwości, Waldemar Andzel. Mówiono o kopalni Turów i sporze ze stroną czeską ale i o porwaniu samolotu przez Białoruś.

Czesi o kopalni Turów apelowali do Polski od pięciu lat, teraz sprawą zajmuje się Europejski Trybunał Sprawiedliwości. Trwają negocjacje, strona czeska ma przygotować odpowiednią umowę. To jednak tylko część sporów Polski na arenie międzynarodowej.

Spór o aborcję

Redaktor Marcin Zasada zwrócił uwagę, że od ponad roku Polska nie ma w Pradze swojego ambasadora. sprawa kopalni Turów ciągnie się od pięciu lat, ale polski rząd nie miał problemów z apelem do Czechów, nie przyjmowali Polek chcących dokonać, legalnej w Czechach, aborcji.

Trudno żebym popierał czyny zabronione, które reguluje polskie prawo. To nie tylko problem z Czechami, Kiedyś przypływał do nas statek, na którym chciano dokonywać czynów zabronionych – argumentuje gość porannej Rozmowy Dnia.

Co z Bialorusią?

Poseł Andzel odniósł się także do ściągnięcia na ziemię polskiego samolotu przelatującego przez Białoruś. Polska dziś zamknęła przestrzeń powietrzną dla samolotów z Białorusi. Ma to związek z niedzielnym zatrzymaniem przez Białoruś polskiego samolotu. Białoruskie władze, pod pretekstem alarmu bombowego, zmusiły maszynę do lądowania w Mińsku. Bomby na pokładzie nie znaleziono. Służby zatrzymały jednak dwójkę pasażerów: oskarżanego przez Białoruś o terroryzm opozycjonistę Ramana Pratasiewicza i jego dziewczynę Sofię Sapiegę.

Polska będzie twardo reagowała i to monitoruje. Są wydane rozporządzenia odnośnie lotów nad Polską. (…) to bzdurne chwyty pana prezydenta Białorusi. Białoruś będzie to bardzo wiele kosztowało – ocenia Andzel.

Autor: Adam Złotorowicz


0%
Skip to content