play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Rozmowa Dnia

(Rozmowa Dnia) Profesor Ryszard Koziołek, rektor UŚ: „W pustyni i w puszczy” – lektura bardzo potrzebna

today15 marca 2021

Background

– Nie usuwajmy sienkiewiczowskiej „W pustyni i w puszczy” z kanonu lektur. Gdzie dzieci mają się dowiedzieć o tym jak wygląda rasizm, groźne ideologie ? Na kartach powieści widać to wyraźnie, mówił o poranku na antenie Radia Piekary prof. Ryszard Koziołek, Rektor Uniwersytetu Śląskiego.

Gość Rozmowy Dnia odpowiadał na pytania, dotyczące postępowania dyscyplinarnego wobec dr Ewy Budzyńskiej, której studenci w 2019 r. zarzucili homofobię i nietolerancję po wypowiedziach na wykładach m.in. nt antykoncepcji i aborcji. Słuchacze wskazywali na dyskryminację wyznaniową czy wypowiedzi krytyczne wobec wyborów życiowych kobiet dotyczących m.in. przerywania ciąży. Studenci skarżyli się również na przekazywanie informacji niezgodnych ze współczesną wiedzą naukową. Postępowanie w tej sprawie trwa już ponad rok. – Różne rzeczy na to wpłynęły: kadencja, nowi świadkowie. Ważne że zmierzamy do końca, mówił prof. Ryszard Koziołek.

I dalej: – 26 marca zbierze się Komisja Dyscyplinarna. Przewidziano mowy końcowe. Rektor nie wie o wszystkim i słusznie. Prof. Koziołek przyznaje: – Jest wniosek o naganę. Dr Budzyńska nie jest już pracownikiem uczelni, ale można ją ukarać. Pełnomocnicy obwinionej kwestionowali wiarygodność niektórych członków komisji, ale wnioski w tej sprawie oddalono.

Według profesora Koziołka, każde takie postępowanie to w pewnym sensie porażka uczelni. Jedną z lekcji jaką wyciągamy z tej sytuacji jest to, żeby odpowiednio wcześnie reagować, zanim konflikt się rozrośnie. Rektor uważa, że jeśli pojawiają się poglądy, które nikogo nie krzywdzą, nie ma w tym nic nadzwyczajnego, ale musi być możliwość krytyki i nie może być przymusu szacunku dla takich treści.

Z wypowiedzi rektora UŚ wynika, że wypowiadając kontrowersyjne poglądy, zwłaszcza z pozycji przewagi instytucjonalnej, powinno się dać możliwość oglądu z różnych stron. Natomiast jeśli zmusza się studentów do ich przyjęcia i wymaga np. na egzaminie, to nie jest dobrze. – Skala komentarzy, zaangażowania w spór różnych podmiotów daje nam wiele do myślenia. Pokazuje jak ważnym miejscem jest uniwersytet, mówi rektor UŚ.

Czy relacje z Ministerstwem Edukacji się zmieniły? Nie widzimy tego bezpośrednio. Jeśli przyczyniliśmy się do dyskusji na temat wolności słowa, funkcji uczelni to nie jest źle, mówi prof. Koziołek.

Autor: Redaktor


0%
Skip to content