play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

  • cover play_arrow

    Ruda Śląska: Zaprosił kobietę do mieszkania, a następnie zgwałcił. Grozi mu kilkanaście lat więzienia Wojciech Czaputa

Rozmowa Dnia

(Rozmowa Dnia) Przewodniczący GZM: Kolej metropolitarna to potężna inwestycja

today1 czerwca 2021

Background

Komunikacyjno-finansowe wyzwania stojące przed Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolią były tematem Rozmowy Dnia w Radiu Piekary. Gościem Marcina Zasady był dzisiaj przewodniczący GZM Kazimierz Karolczak.

Polski Ład zakłada między innymi rozwój kolei w dużych metropoliach. W GZM już od dawna trwają prace dotyczące rozwiązań kolejowych. – Bardzo się cieszymy, że rząd dostrzega te potrzeby aglomeracji, które my już wcześniej zauważyliśmy – mówił Kazimierz Karolczak, przewodniczący GZM. W przypadku Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii nie wystarczy modernizacja dotychczasowej infrastruktury. – Mówiąc o kolei metropolitarnej, myślimy o potężnej inwestycji – mówił Karolczak w Rozmowie Dnia. Jak zaznaczył przewodniczący GZM potrzebne są nie tylko połączenia poszczególnych miast ze stolicą województwa, ale rozwiązania pozwalające skomunikować całą Metropolię.

W Rozmowie Dnia była też mowa o dzieleniu kosztów związanych z realizowaniem połączeń komunikacyjnych. Jak podkreśla przewodniczący GZM, w Metropolii powstają narzędzia, które umożliwiają prowadzenie przejrzystej polityki w tym względzie. – W tej chwili każdy prezydent jest w stanie zrobić analizę kosztów – mówił Kazimierz Karolczak. Już wkrótce jasne będzie ilu pasażerów z poszczególnych miast korzysta z komunikacji publicznej. – W ciągu dwóch lat każdy pojazd będzie w stanie policzyć pasażerów i te dane pomogą podzielić koszty pomiędzy miastami – zapowiedział w Rozmowie Dnia przewodniczący GZM.

Autor: Mateusz Terech


0%
Skip to content