play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Ruda Śląska

[ROZMOWA DNIA] Samorządowcy podpiszą umowę społeczną o przyszłości górnictwa

today19 kwietnia 2021

Background

Wciąż trwają negocjacje pomiędzy stroną rządową i związkowcami, dotyczące przyszłości branż górniczych i procesu likwidacji górnictwa w Polsce. Do ich przebiegu i idących za nimi skutków dla samorządów gmin górniczych odniósł się w Rozmowie Dnia Radia Piekary Krzysztof Mejer, wiceprezydent Rudy Śląskiej.

Trudne negocjacje, niepewne skutki

Czy to już finał negocjacji pomiędzy rządem a związkowcami, w kwestii zakończenia wydobycia węgla w Polsce do 2049? Może i koniec, ale zdaniem wiceprezydenta Rudy Śląskiej nie oznacza to, że sformułowana przez obie strony jednolita umowa społeczna wejdzie w życie – Nawet jeśli umowa społeczna będzie spisana, to nie wiadomo, czy będzie ratyfikowana. Wszystko zależy od Unii Europejskiej – mówił wiceprezydent Mejer w Rozmowie Dnia Radia Piekary.

Zapytany o nowe, ekologiczne technologie, w których negocjujący doszukują się rozwiązania kwestii przyszłości gmin górniczych, wiceprezydent wyraził wątpliwości, co do sposobu ich ewentualnego finansowania – Zastanawiam się, skąd będą na to pieniądze, bo same technologie są znane od lat, ale nie ma na to pieniędzy – mówił.

Likwidacja górnictwa, a samorządy górniczych gmin

Kwestia likwidacji sektora górniczego w dużym stopniu dotknie także Rudę Śląską – Będziemy mieli z tego sporo kłopotu. W kopalni Ruda zatrudnionych jest prawie 7 tysięcy osób – mówił wiceprezydent miasta. Biorąc pod uwagę, że w branżach okołogórniczych na każdego zatrudnionego w kopalni górnika przypadają kolejne 4 miejsca pracy, poziom bezrobocia w Rudzie Śląskiej może znacząco wzrosnąć. Zresztą to już się dzieje – W ciągu roku sytuacja na rynku pracy w Rudzie Śląskiej pogorszyła się – konkluduje wiceprezydent Mejer.

Czy samorządy mają głos w rozmowach o przyszłości przemysłu wydobywczego? – Braliśmy udział w rozmowach, kiedy odbywały się w Urzędzie Wojewódzkim. Kwestia zarobków wywoływała najwięcej kontrowersji – podkreślał Mejer. Jak dodaje, samorządowcy przysłuchiwali się raczej rozmowom z boku, jednak ich zaangażowanie w proces transformacji energetycznej ma być znaczący – Związkowcy potrzebują samorządowców przy tej umowie społecznej. To my najbardziej ucierpimy w tej sytuacji – mówił wiceprezydent Rudy Śląskiej – Wiele kwestii szczegółowych będzie negocjowane z samorządami oddzielnie – dodał, zapytany o kwestię zapowiadanego Śląskiego Okrągłego Stołu, który miałby podejmować tę tematykę

Zdaniem wiceprezydenta Krzysztofa Mejera samorządowcy podpiszą umowę – w jego opinii wygląda ona zupełnie inaczej niż jeszcze dwa miesiące temu i zawiera szereg rozwiązań satysfakcjonujących dla samorządów.

Czy negocjacje dotyczące górnictwa nie trwają już zbyt długo? – Proces z którym przyjdzie nam się zmierzyć, to nie jest rzecz, którą można szybko załatwić – podsumował w Rozmowie Dnia Radia Piekary wiceprezydent Rudy Śląskiej Krzysztof Mejer. Kolejna tura rozmów już jutro przed południem.

 

 

 

Autor: Mateusz Terech


0%
Skip to content