play_arrow

keyboard_arrow_right

skip_previous play_arrow skip_next
00:00 00:00
chevron_left
volume_up
chevron_left
  • cover play_arrow

    Radio Piekary Radio Piekary

Rozmowa Dnia

(Rozmowa Dnia) Jesteśmy widoczni raz na dziesięć lat

today1 kwietnia 2021

Background

Spis powszechny pokaże ile osób w Polsce czuje się Ślązakami. Ten ruszył dzisiaj i potrwa do końca sierpnia. W tym ostatnim, dziesięć lat temu, narodowość śląską zadeklarowało 850 tysięcy osób.

To szansa na pokazanie, kim kto się czuje. Tak przynajmniej możliwość zadeklarowania narodowości śląskiej w ruszającym dziś spisie powszechnym widzą ugrupowania regionalne ze Śląska oraz część posłów i europosłów Koalicji Obywatelskiej i Lewicy.

Niech władza nas zobaczy

Władza widzi Ślązaków raz na dziesięć lat, właśnie przy spisie powszechnym, dlatego trzeba się pokazać, mówi gość porannej Rozmowy Dnia Radia Piekary, europoseł Nowej Lewicy Łukasz Kohut. Wraz z licznymi śląskimi organizacjami od miesięcy pokazują, jak w ruszającym dziś spisie zadeklarować narodowość śląską.

To jest te moment, kiedy państwo polskie nie może odwrócić głowy od nas  od naszego języka. to jest dobry moment, by o śląskości mówić. Od wielu miesięcy, w ramach śląskiej sztamy z innymi organizacjami, się do tego przygotowywali i mam szczerą nadzieję, że te wyniki spisu będą dobre – mówi Kohut w Rozmowie Dnia.

Śląsk częścią Europy

Kohut jako europoseł dodaje, że nasz region od zawsze był w Europie za to ma swoją, nieco inną niż polska, kulturę i język.

Śląsk był, jest i będzie w Europie. Retoryka marszałka i centralnej władzy jest niepokojąca, bo traktują nas jak lud, który trzeba spolonizować bo jest nie do końca pewny. Ślązacy mają swoją kulturę która jest trochę inna niż kultura Polski i chcemy to w spisie pokazać – mówi Kohut.

Autor: Adam Złotorowicz


0%
Skip to content